Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

COP 14 - start bez problemów

Łukasz Sawala
Łukasz Sawala
Konferencja Klimatyczna rozpoczęta. 10 tysięcy gości z całego świata przez 12 dni obradować będzie w Poznaniu. Pierwszego dnia przyjezdnych przywitał chłód i happeningi ekologów.

Wielomiesięczne przygotowania do Konferencji Klimatycznej dobiegły końca. O 10 rano premier Donald Tusk otworzył COP 14.

Cisza, spokój, nic się nie dzieje

Od samego rana w okolicach Międzynarodowych Targów Poznańskich tłoczyli się głównie uczestnicy COP 14 i wolontariusze. Poznaniacy najwidoczniej posłuchali apeli przedyenta Ryszarda Grobelnego i albo zostali w domach, albo wybrali trasy oddalone od MTP.

Policja nie zdecydowała się zamykać pasów jezdni z namalowanymi na zielono napisami COP 14. W okolicach MTP można bylo od samego rana swobodnie przejeżdżać w każdą stronę. Jedynie przed godziną 10 kilkukrotnie należało zrobić miejsce kolumnom limuzyn wiozących najważniejszy uczestników Konferencji Klimatycznej. Poza tym, przy moście Dworcowym ruch był płynny - lepszy niż np. jeszcze tydzień temu. Sytuację na drogach kontrolował - oprócz dziesiątek policjantów i strażników miejskich - specjalny helikopter latający nad centrum miasta.

Ekologiczne happeningi

Pierwszy dzień Konferencji Klimatycznej był okazają dla organizacji proekologicznych do pokazania się i przeprowadzenia dowcipnych happeningów. Prym wiodła międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Jej członkowie od samego rana rozdawali gościom konferencji... orzechy.

- Czy chce pan rozłupać klimatycznego orzecha? - brzmiało standardowe pytanie. Większość z uczestników COP 14 tylko się uśmiechało. Ledwie garstka zdecydowała się wziąć do ręki dziadka do orzechów i zgnieść parę orzechów.

- Chcemy podkreślić, że uczestnicy Konferencji Klimatycznej mają w Poznaniu do załatwienia ważne sprawy. Każdy, nawet ci, którzy nie zdecydują się łupać prawdziwych
orzechów, dostają listę postulatów naszej organizacji - mówiła Agnieszka Sznyk z WWF.

Do postulatów ekologów należą przede wszystkim działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2 o 80 proc. do 2050 roku (zmniejszyłoby to ocieplenie klimatu o 2 proc.) i pomoc słabiej rozwiniętym krajom.

Poniedziałkowy orzechowy happening nie jest ostatnią tego typu akcją WWF. Już w piątek ekolodzy wraz ze snowboardzistami i narciarzami pod Starym Browarem apelować będą, by "uratowano polską zimę". W akcję włączyli się już znani zimowi sportowcy. M.in. Tomasz Sikora, Jagna Marczułajtis i Toni Innauer.

Z kolei 10 grudnia WWF zaprasza na koncert Poznańskich Słowików pod hasłem "Godzina dla Ziemi". W programie premiera specjalnego utworu Słowików przygotowanego z okazji CO P14.

Przeczytaj o komunikacji miejskiej podczas COP 14.
Więcej o Konferencji Klimatycznej w naszym serwisie specjalnym.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto