Czarni lepsi od poznaniaków

W pierwszym meczu koszykarskiego Memoriału im. Jacka Ponickiego w Arenie drużyna PBG Basket Poznań po emocjonującym spotkaniu uległa Czarnym Słupsk 75:77.

Oba dzisiejsze mecze miały niezwykle zacięty przebieg i zakończyły się identycznymi wynikami 77:75. W pierwszym pojedynku zmierzyły się ekipy Prokomu Sopot i AZS-Koszalin. Po pierwszej kwarcie sensacyjnie prowadzili zawodnicy z Koszalina 41:32. Trzecia kwarta to udana pogoń mistrzów Polski i o wszystkim zadecydowało ostatnie 10 minut. Dopiero na niespełna trzy sekundy przed końcem meczu sopocianie zdobyli decydującego kosza.

Równie dużych emocji dostarczyło starcie PBG Basket z Czarnymi Słupsk. Oba zespoły grały ze sobą zaledwie pięć dni wcześniej w Sopocie. Wtedy po dogrywce wygrali poznaniacy. Piątkowe spotkanie w Arenie było równie zacięte. Przez pierwsze dwie kwarty żadna ze stron nie była w stanie odskoczyć rywalom na więcej niż 6 punktów. Do drużyny PBG bardzo dobrze wprowadził się Portorykańczyk Joel Jones-Camacho, który imponował przechwytem, podaniami i efektownymi wsadami. Z niezłej strony pokazał się też przebojowy Alex McLean, który jednak dość często pudłował. Czarni mieli z kolei w swojej drużynie Marcina Srokę, który imponował rzutami za 3 punkty.

Wyrównany bój trwał aż do trzeciej kwarty, w której wydawało się, że wreszcie poznaniacy zdołają sobie wypracować solidną przewagę. Najpierw kapitalną akcję przeprowadził Brannen, który podał do Camacho, a ten efektownym wsadem zmienił wynik na 49:43. Po chwili szybka kontra Wojciecha Szawarskiego dała PBG już ośmiopunktową przewagę. Niestety, Czarni zaczęli odpowiadać akcjami, po których zdobywali po trzy punkty i w efekcie po trzeciej kwarcie to oni prowadzili 59:58.

W ostatniej odsłonie poznaniacy zdołali doprowadzić do remisu 71:71, ale końcówka należała do Czarnych. W ostatnich sekundach podopieczni Eugeniusza Kijewskiego mogli nawet wyjść na prowadzenie, ale Miah Davis spudłował, rzucając za trzy punkty.

Poznaniacy przegrali z drużyną typowaną na czwartą siłę polskiej ekstraligi. O porażce zawiodła słaba skuteczność rzutów za trzy punkty oraz sporo niecelnyh podań pod koszem rywala. Oby jutro było lepiej - PBG o 19. zmierzy się z AZS-em Koszalin. Dwie godziny wcześniej na parkiet wyjdą drużyny Prokomu i Czarnych. Wstęp na oba mecze jest bezpłatny - zachęcamy kibiców do przyjścia do Areny, bo emocji nie brakuje.

Asseco Prokom Sopot - AZS Koszalin 77:75
Kwarty: 17:18, 15:23, 24:12, 21:22

Najwięcej punktów dla Asseco: David Logan 29, Filip Dylewicz 12.
Najwięcej punktów dla AZS: Javier Mojica 23, Steffon Bradford 16.

PBG Basket Poznań - Energa Czarni Słupsk 75:77
Kwarty: 25:28, 20:15, 13:16, 17:18

Najwięcej punktów dla PBG: Rafał Bigus 17, Alex McLean 16.
Najwięcej punktów dla Czarnych: Jason Straight 19 i Marcin Sroka 19.

Więcej o turnieju w artykule Turniej koszykarski w Arenie z udziałem Prokomu!