Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery spojrzenia poznańskich rzeźbiarzy

Redakcja
W Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza trwa wystawa „Cztery spojrzenia”. Zaprezentowane są na niej rzeźby wykładowców poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Twórcy, których prace pojawiły się na wystawie, to absolwenci ASP (dawniej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych), a obecnie jej pracownicy: prof. Józef Pietruk (prowadzący I Pracownię Rzeźby), prof. Kazimierz Raba (kierownik Pracowni Rzeźby w Katedrze Rzeźby na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP i dziekan Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych), prof. Wiesław Koronowski (kierownik V Pracowni Rzeźby ASP) oraz mgr Rafał Kotwis (asystent w Pracowni Rzeźby prof. Józefa Petruka).

Wśród prac „Czterech spojrzeń” można obejrzeć między innymi rzeźby z cyklu Wędrowcy Józefa Petruka. Jego twórczość to głównie rzeźby monumentalne, ale także mniejsze formy rzeźbiarskie. Przedstawione tutaj dzieła to rzeźby plenerowe, choć ten wykładowca ASP jest raczej znany z pomników i tablic portretowych. Jego pracownię opuścił, jako jeden z około pięćdziesięciu dyplomantów, mgr Rafał Kotwis. Sztuki Kotwisa są dość niekonwencjonalne, dotyczące współczesnej kultury masowej. Na szczególną uwagę zasługuje realizacja R.G.B. Wizerunek Marilyn Monroe stapia się jednocześnie z modelem przestrzeni barw RGB, dlatego każdy z elementów tej pracy „wypuszcza” wiązkę światła czerwoną, zieloną lub niebieską.

Asystentem Józefa Petruka jest również Wiesław Koronowski, twórca małych form rzeźbiarskich. Odwiedzając Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, można obejrzeć jego prace z cyklu Maski. Wystawa „Cztery spojrzenia” to również rzeźby Kazimierza Raby, który twierdzi, że „praca z kamieniem to podróż w nieznane po to, aby odsłonić, wydobyć na wierzch to, co chce być ukryte, co maskuje się pod poszarpaną powłoką od wieków toczącego się kamienia”. Jego fascynacja kamieniem znalazła swoje odzwierciedlenie właśnie w zaprezentowanych w Muzeum dziełach, takich jak „Ptaki” czy obelisk poświęcony, jak sam jej autor pisze, jabłoni, którą ściął w gniewie.

Wystawa potrwa do końca kwietnia, w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewcza przy Starym Rynku 84. Dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wstęp jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto