Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Poznaniu powstaną nowe pomniki?

RoninPn
RoninPn
Na ostatnim Photo Day 15.0 zastanawialiśmy się o tym czy jest sens powstawania w Poznaniu nowych pomników. Osób, które powinno się upamiętnić w ten sposób, na pewno nie brakuje, ale czy jest miejsce w przestrzeni miejskiej?

Z wykładu dr Norberta Sarneckiego z Uniwersytetu Artystycznego poświęconego rzeźbie w mieście na przestrzeni dziejów, a także sytuacji rzeźby w Poznaniu w XIX i XX w. można było wywnioskować, że jest mało miejsc w których takie pomniki mogły by stanąć  - zwłaszcza że najważniejsze jest to aby wpisywały się one w przestrzeń oraz zabudowę miejską i nie powodowały problemów komunikacyjnych. Oczywiście pomniki muszą powstać w zgodzie i zapotrzebowaniami społecznymi.

Z kolei przewodnik turystyczny PTTK, Andrzej Dominik Ohde stwierdził że są jeszcze tacy wielcy poznaniacy, którym powinniśmy postawić pomniki, by uczcić pamięć o wydarzeniach i czasach w których żyli - mowa była o Edwardzie Raczyńskim, twórcy między innymi szpitala przy ulicy Długiej.

A to nie jedyny zasłużony dla Poznania, któemu szykuje się pomnik. 19 marca 2011r. w Sali Herbowej Urzędu Wojewódzkiego odbył się walny zjazd delegatów Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Towarzystwo ma zamiar powołać komitet budowy pomnika Jana Ignacego Paderewskiego, aby w odpowiedni sposób uczcić człowieka, który rozpalił iskrę niepodległości w Wielkopolsce. Odsłonięcie pomnika miało by przypaść w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a w 95 rocznicę powinien zostać ukończony film o I. J. Paderewskim opowiadający o jego życiu.

Projektem jest zainteresowany marszałek Województwa Wielkopolskiego, zapewne wiele instytucji takich jak Poznańska Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego czy Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego także poprą tę inicjatywę. Ogólnie problem polega na znalezieniu odpowiedniej lokacji dla pomnika oraz znalezieniu odpowiedniej ilości środków, które by wystarczyły na realizację całego przedsięwzięcia.

Akcją zainteresowali się również przedstawiciele Wiary Lecha - oni już wcześniej wielokrotnie wspierali obchody rocznicowe Powstania Wielkopolskiego. Wraz z kibicami Lecha Poznań w zbiórce funduszy dla upamiętnienia obchodów Powstania Wielkopolskiego oraz odrestaurowania mogił powstańczych wzięły udział również stowarzyszenia kibiców Legii Warszawa oraz Zawiszy Bydgoszcz. Wiara Lecha zebrała 8,500 zł dzięki którym odtworzone zostanie około 6 mogił powstańców. Na ten cel potrzebne jest więcej środków, gdyż upływ czasu spowodował rozsypanie się ponad 20 grobów powstańców, które należało by odbudować w całości. Zwrot 1 procenta podatku dałby możliwość zebrania kwoty wystarczającej na zrealizowanie wymienionych celów.

Dlatego Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zwraca się do przyjaciół, do wszystkich sympatyków, którym bliskie są tradycje zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku, wartości patriotyzmu i pracy organicznej zrodzone w latach walki o niepodległość, o wsparcie Towarzystwa, przekazując na jego działalność 1 proc. ze swego podatku z rocznego rozliczenia z fiskusem.
Aby to uczynić należy:
1. obliczyć 1 procent z kwoty podatku należnego (PIT -37 rubryka G poz. 112 lub PIT-36 rubryka J poz. 180)
2. wypełnić wniosek o przekazanie 1 procenta podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) - PIT-37

nazwa OPP: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
numer KRS: 0000066835
Analogiczny wpis dokonujemy w PIT-36 rubryka P poz. 312, 313 i 314.
Dzięki Państwa wsparciu będziemy mogli zrealizować wiele oczekiwań społecznych związanych z tradycją walk niepodległościowych, takich jak: wydawnictwa i opieka nad mogiłami powstańczymi oraz powstanie pomnika J.I. Paderewskiego. Dziękujemy.

Czytaj także:
Kibole słuchali i dyskutowali o Powstaniu Wielkopolskim

Około 100 osób przyszło na pierwsze spotkanie Kibolskiego Klubu Dyskusyjnego, którego tematem było Powstanie Wielkopolskie.

Wygraj zaproszenie na
5. Galę Sportów Walki!
26 marca, hala AWF


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto