Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debaty nad niewypowiedzianym

Redakcja
Już 10 marca ruszają wykłady, warsztaty oraz konferencja studencko-doktorancka realizowane głównie przy udziale naukowców UAM. Towarzyszyć im będą różne wydarzenia artystyczne.

Projekt „Między słowami II” dotyczy nie tylko literatury, ale także językoznawstwa i szeroko rozumianej kultury. Jego celem jest stworzenie platformy porozumienia wśród naukowców interesujących się „niewypowiedzianym” – Staramy się zwrócić uwagę na te treści, które nie są dostrzegana na tzw. pierwszy rzut oka. Wyławianie fragmentów skutkuje ułożeniem całkiem ciekawej układanki, co widać na załączonym obrazku. Być może każdy dostrzeże inny detal w pełnym planie – wyjaśnia Katarzyna Kobro, współorganizator imprezy.

Pierwszego dnia odbędzie się cykl wykładów oraz warsztatów. Rozpocznie się on o godzinie 10 w Instytucie Filologii Słowiańskiej (ul. Fredry 10) wykładem prof. dr hab. Bolesława Andrzejewskiego „Język w świetle przewrotu kopernikańskiego”. Do godzin popołudniowych w „Głośnej samotności” przy ulicy Ratajczaka będą trwać prelekcje dotyczące między innymi takich zagadnień jak sztuka prowokacji, terroryzm, postkolonializm w kulturze polskiej, a także warsztaty prowadzone przez Natalię Bloch, Macieja Dudę, Joannę Roszak oraz Agatę Stanisz. Tego samego dnia w klubie „Dragon” dr Paweł Gogler poprowadzi spotkanie przy książce Michała Januszkiewicza pt. „Horyzonty nihilizmu. Gombrowicz – Borowski – Różewicz”.

W środę odbędzie się Ogólnopolska Studencko-doktorancka Konferencja Naukowa „Między słowami 2009...”. W Collegium Maius, po wygłoszeniu referatów studenckich w kategoriach tożsamości, przestrzenie, języki, odbędą się obrady w dziewięciu sekcjach. Każdej z nich będzie przewodniczyć jedna osoba, a poszczególni autorzy będą prezentować swoje badania w danej dziedzinie. W różnych blokach tematycznych będą toczyć się dyskusje nad językiem polityki, rolą muzyki w literaturze, tożsamością narcyza i wieloma innymi zagadnieniami

- Tematy wynikają z zainteresowań organizatorów. Po konferencji planujemy publikację najlepszych wystąpień w osobnym tomie – mówi jeden z pomysłodawców i organizatorów projektu, prof. dr hab. Waldemar Kuligowski. – Tego roku planowane jest wydawnictwo MS, które będzie zawierać wyselekcjonowane teksty z tegorocznej konferencji, jako i zeszłorocznej. W przyszłości chcemy też stworzyć platformę internetową, na której umieszczane będą materiały w różnych formach (pliki tekstowe, audio czy wideo) – dodaje Katarzyna Kobro.

Po wykładach i warsztatach całość przeniesie się do „Głośnej samotności”, gdzie zostanie zaprezentowana twórczość w blokach literackim (Agnieszka Szafrańska), wideo (Mateusz Droba) i foto (Bartosz Dziamski). O oprawę audio zadba L'eau du robinet stworzony przez Krzysztofa Pokorę. Po rozmowie z Tomkiem „Lipą” Lipnickim, którą przeprowadzą Katarzyna „Kapsyda” Kobro oraz Waldemar Kuligowski, impreza zakończy się spotkaniem w klubokawiarni „Meskal” z dziennikarzem, malarzem i historykiem filozofii Kamilem Sipowiczem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto