Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długa historia krótkiego protestu. Mieszkańcy ulicy Krótkiej w Poznaniu mogą spać spokojnie?

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
– Gdyby nie nagłośnienie sprawy w mediach i zapowiedź protestu, z pewnością miasto w dalszym ciągu ignorowałoby temat mieszkańców ulicy Krótkiej, których poinformowano, że z dniem 31 października zostanie im odłączona woda i odcięta kanalizacja – mówił Jarosław Urbański z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, które zorganizowało w środę protest pod siedzibą Biuro Spraw Lokalowych poznańskiego magistratu przy ul. Matejki.

List otwarty do prezydenta Miasta

Wszystko zaczęło się 23 października. Wtedy to – również do naszej redakcji – trafił list otwarty adresowany do prezydenta Miasta Jacka Jaśkowiaka. Jak napisało we wstępie Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, jest on kierowany do włodarza Poznania w związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazły się trzy rodziny zamieszkałe w budynku przy ul. Krótkiej 8 w Poznaniu.

– Zgodnie z decyzją spółki Aquanet z dniem 31 października w ww. kamienicy zostanie odcięta woda i nie będą odprowadzane ścieki.

I dalej:

– Firma Aquanet poinformowała lokatorów (w dniu 18 października), iż stwierdziła, że ścieki z budynku odprowadzane są do wpustu deszczowego, a następnie trafiają do kanału sanitarnego. Jest to niezgodne z przepisami. Nowy właściciel nie reaguje na tę sytuację. Aquanet zerwał umowę i zamierza odciąć wodę, nie licząc się – nie pierwszy zresztą raz – z mieszkańcami oraz faktem, iż mamy zbliżającą się zimę i sezon grzewczy.

Jak czytamy, lokatorzy zwrócili się do Biura Spraw Lokalowych, a ściśle osoby odpowiedzialnej za tego typu interwencje lokatorskie.

– W tym miejscu rozpoczął się typowy dla takich spraw ciąg zdarzeń, polegający na spychaniu problemu: BSL skierował lokatorów na policję. Policja nie przyjęła zgłoszenia – wg funkcjonariuszy nic się bowiem nie wydarzyło. Lokatorzy ponownie zwrócili się do BSL, a pracownik Biura rozłożył ręce, zostawiając lokatorów samych sobie i każąc dzwonić po policję

– brzmi kolejny akapit listu.

Czytaj także: Mieszkańcy Górczyna wygrali walkę o zieleń. Park linearny powstanie w Poznaniu dzięki najdroższemu planowi w historii

„Działania miasta są w naszej ocenie irracjonalne”

Jak w dalszej części podkreśliło WSL, po odwołaniu poprzedniej pełnomocniczki ds. interwencji lokatorskich, Urząd Miasta gromko zapowiadał, że lokatorzy będę dalej przez BSL wspierani.

– Fakty mówią coś innego. Działania miasta są w naszej ocenie irracjonalne. Takie postępowanie prowadzi jedynie do tego, że lokatorzy wysiedleni z kamienic, tak czy inaczej trafiają do miasta po pomoc – np. jako osoby bezdomne. Późniejsze koszty społeczne i ekonomiczne są bardzo wysokie, a niekiedy takim sytuacjom można po prostu zapobiegać. Stąd niezrozumiały jest brak zainteresowania sprawą ze strony władz miasta. Spodziewamy się, że miasto dołoży starań, aby kryzysową sytuację w budynku przy ul. Krótkiej 8 rozwiązać. Protestujemy przeciwko bagatelizowaniu problemów lokatorskich i żądamy powołania biura interwencji lokatorskiej z prawdziwego zdarzenia.

„Temat dotyczy jedynie odprowadzania ścieków”

Tego samego dnia zwróciliśmy się do spółki Aquanet z prośbą o ustosunkowanie się do całej sytuacji.

Jak wyjaśniła nam w pierwszym zdaniu Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka prasowa Aquanet S.A., spółka nie planuje odcięcia wody w nieruchomości przy ul. Krótkiej 8 w Poznaniu.

– Temat dotyczy jedynie odprowadzania ścieków z tejże posesji. Ścieki odprowadzane są w sposób nieprawidłowy (przez wpust deszczowy) i niezgodny z ustawą z dnia 07 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości w trakcie kontroli, a także z powodu braku jakiejkolwiek reakcji ze strony właściciela na tę sytuację wysłaliśmy pismo z wypowiedzeniem umowy w zakresie odprowadzania ścieków z terminem zakończenia świadczenia usługi na 31.10.2023 roku.

I dalej:

– Właściciel nieruchomości musi podjąć działania zmierzające do uporządkowania sposobu odprowadzania ścieków z posesji. Jesteśmy gotowi do rozmów, negocjacji terminu zakończenia odprowadzania ścieków, jednakże musi być inicjatywa po stronie właściciela, by usunąć wskazane nieprawidłowości. Natomiast na ten moment właściciel w ogóle nie odpowiada na nasze pisma.

Miejskie służby postanowiły odstąpić od odłączenia od sieci

O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy też poznański magistrat. Dobrochna Janas, pełnomocniczka prezydenta Miasta Poznania ds. ochrony praw lokatorów i projektów mieszkaniowych zapewniła nas, iż pozostaje w kontakcie z lokatorami kamienicy przy ulicy Krótkiej 8, których potrzeby mieszkaniowe zostaną zabezpieczone i którym zostanie udzielone niezbędne wsparcie.

– Jako pełnomocniczka (...) prowadzę interwencje mające na celu ochronę praw lokatorów wspólnoty samorządowej Miasta Poznania oraz Biuro Spraw Lokalowych, które oferuje szeroki zakres pomocy mieszkaniowej. Realizację polityki mieszkaniowej gminy wspierają też miejskie spółki mieszkaniowe: ZKZL sp. z o.o. i PTBS sp. z o.o. Udzieleniem wsparcia w sytuacjach kryzysowych zajmuje się również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Jak dodała, współpraca z organizacjami pozarządowymi jest bardzo dobra, a przedstawicielki Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów są zaangażowane we wspieranie działań Miasta, dotyczących zapewnienia pomocy mieszkaniowej w ramach realizowanego programu.

W międzyczasie w mediach społecznościowych zapewniła, iż miejskie służby ostatecznie postanowiły odstąpić od odłączenia od sieci w dniu 31.10, cytując najświeższe informacje w tej sprawie uzyskane od spółki Aquanet S.A. w sprawie nieruchomości przy ulicy Krótkiej 8.

– Termin odłączenia od sieci kanalizacyjnej był ustalony na dzień 31 października br. Jednak wczoraj, tj. 24.10.2023, nawiązaliśmy kontakt z właścicielem nieruchomości oraz przedstawicielem Urzędu Miasta Poznania i rozpoczęliśmy rozmowy, których celem jest znalezienie najlepszego rozwiązania dla wszystkich stron, szczególnie mieszkańców. W związku z tym postanowiliśmy odstąpić od odłączenia od sieci w dniu 31.10. br. Wiążący termin uregulowania wszystkich spraw związanych ze sposobem odprowadzania ścieków z posesji przy ul. Krótkiej 8 zostanie ustalony z właścicielem oraz przedstawicielami Urzędu Miasta.

– napisała.

Czytaj także: Woda w tych wielkopolskich wodociągach odbiega od norm! Sprawdź, czy twoja nadaje się do picia

Zapowiedź protestu

Tymczasem również we wtorek kolejny komunikat do mediów w sprawie lokatorów przy ul. Krótkiej skierowało Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów.

– Żądamy powołania biura interwencji lokatorskiej z prawdziwego zdarzenia! Bezczynność władz i prywatnych właścicieli po raz kolejny doprowadza do cierpienia mieszkańców Poznania. Spotkajmy się pod Biurem Spraw Lokalowych na Matejki 50 w środę 25 października 2023 o 13:00 i wspólnie zaprotestujmy przeciwko irracjonalnej polityce miasta!

„Mam nadzieję, że miasto dotrzyma słowa”

Ostatecznie protest przed siedzibą BSL przy ulicy Matejki się odbył.

– Dziś rano szefowa BSL poinformowała zainteresowanych, że woda nie będzie odłączona, a lokatorzy mogą spać spokojnie do czasu znalezienia rozwiązania w tej sprawie. Gdyby miasto tak zareagowało wcześniej, nie byłoby dzisiejszego protestu

– mówił dziennikarzom Jarosław Urbański z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

– Jesteśmy zadowoleni, że mieszkańcy ulicy Krótkiej nadal będą mieli wodę i będą mogli korzystać z kanalizacji, co jeszcze przed chwilą wydawało się nierealne. Miasto zainteresowało się sprawą „rzutem” na taśmę, pod naciskiem opinii publicznej. Mam tylko nadzieję, że dotrzyma słowa

– dodał.

Uczestnicy środowego protestu, którego głównym punktem miała być sprawa mieszkańców kamienicy przy ulicy Krótkiej, protestowali przeciwko szeroko rozumianej polityce mieszkaniowej władz. Pojawiły się transparenty „Żądamy rzecznika lokatorów”, „Dość antyspołecznej polityki mieszkaniowej”, „Stop eksmisje” czy „Mieszkanie prawem, nie towarem”.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Własne M:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Długa historia krótkiego protestu. Mieszkańcy ulicy Krótkiej w Poznaniu mogą spać spokojnie? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto