Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domy towarowe w Poznaniu sprzed 100 lat [ZDJĘCIA]

Waldemar Kaiser
Dom Towarowy  Haase & Co.
Dom Towarowy Haase & Co. Waldemar Kaiser
Nowoczesne Domy towarowe w Poznaniu zaczęły powstawać w początkach XX wieku. Budynki, w których się mieściły, stoją do dziś w ścisłym centrum miasta.

Dom Brandtów
Magazyn sprzętów kuchennych, szkła i porcelany firmy Moritz Brandt oraz sklep Stefana Centowskiego z konfekcją męską znajdował się w kamienicy przy placu Wolności nr 8, którą w 1912 roku wybudowali kupcy Leopold i Berthold Brandtowie. Budynek z charakterystycznym, szerokim wykuszem, zwieńczony wysokim mansardowym dachem, to prawdopodobnie dzieło Martina Sonnabenda.

Niegdyś wejście do kamienicy zdobiły płaskorzeźby Łuczniczki i Dyskobola. W gmachu tym bowiem przez jakiś czas mieścił się sklep z artykułami sportowymi. Co ciekawe w PRL-u postaciom z płaskorzeźb dorobiono spodenki. Po zmianie ustroju płyty z Łuczniczka i Dyskobolem zaginęły. Domu Brandtów nadal pełni pełni funkcje handlowe i usługowe.

Zobacz też: Modernizm w centrum Poznania [ZDJĘCIA]

Dom Handlowy Franciszka Woźniaka w Poznaniu
Dom handlowy Franciszka Woźniaka, znajdujący się w dziewiętnastowiecznej kamienicy, stojącej u zbiegu ulicy szkolnej i Paderewskiego w Poznaniu, to największy a zarazem najbardziej popularny dom towarowy w początkach XX wieku i w okresie międzywojennym w stolicy Wielkopolski.

W czasie II Rzeczypospolitej znajdował się tam największy w Poznaniu dom mody - "The Gentleman”, który oferował klientom najmodniejszą męską odzież renomowanych zachodnich marek. Po wojnie w kamienicy mieścił się salon "Mody Polskiej". Obecnie w kamienicy znajduje się skłot.

Dom handlowy Deierling-Morgenstern w Poznaniu
Dom handlowy Deierling-Morgenstern przy ul. Szkolnej 5 mieścił się we wzniesionym w latach 1904-1905, pierwszym w Poznaniu budynku z żelbetowym szkieletem nośnym. Kamienicę wystawił największy wielkopolski kupiec żelazny - Jan Deierling, wywodzący się z rodziny bamberskiej. Pierwsze dwie kondygnacje zostały przeznaczone na cele handlowe, a pozostałe na mieszkaniowe. W budynku jeszcze po II wojnie światowej znajdował się sklep żelazny samego Jana Deierlinga.

Dom handlowy Haase & Co. w Poznaniu
Konfekcyjny dom handlowy spółki Haase znajdował się w kamienicy przy placu Wolności 4, którą w 1908 zaprojektował berliński architekt, Hermann Röhde. Dom handlowy został uroczyście otwarty 31 marca 1909 roku. Dwie kondygnacje przeznaczone zostały na cele handlowe, a pozostałe na apartamenty.

Skomentuj:

Domy towarowe w Poznaniu sprzed 100 lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto