Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Świętego Patryka w Poznaniu: koncerty, spotkania i... piwo

makak
makak
Zielone koniczyny, zielone piwo i zielona muzyka: Dni Świętego ...
Zielone koniczyny, zielone piwo i zielona muzyka: Dni Świętego ... mat. prom.
Zielone koniczyny, zielone piwo i zielona muzyka: Dni Świętego Patryka w Poznaniu trwają w najlepsze.

Symbolem święta jest zielona koniczyna - i nie zabraknie jej też w czasie obchodów w Poznaniu. Do 19 marca w Poznaniu pod znakiem koniczyny można kosztować zielonego piwa przy rytmach muzyki celtyckiej na żywo, bowiem codziennie odbywają się koncerty w pubach Brogans lub Dubliner.

- Wszystkie zespoły są polskie i inspirują się irlandzką tradycją - mówi nam Justyna Schramm, wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej. - W tegorocznym programie jest naprawdę sporo wydarzeń muzycznych. Przekonali się o tym choćby widzowie show muzyczno-tanecznego w wykonaniu Beltaine.

Klimat zielonych wysp gości w mieście już od 9 marca, choć sam Dzień Świętego Patryka przypada 17 marca. Organizatorzy zaczęli od czytania irlandzkiej poezji i wprowadzenia do języka irlandzkiego (przypomnijmy, że w Irlandii irlandzki jest pierwszym przed angielskim językiem urzędowym, mimo to mówi w nim niespełna 4 procent obywateli).

Już we wtorek, 15 marca, koncert zespołu Shannon łączącego brzmienia muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej) z rockiem, jazzem i popem. Koncert rozpocznie się o godz. 21 w klubie Brogans. Kolejne dni też przyniosą dużą dawkę irlandzkiego folku.

W środę dwa koncerty - zespół Flash Creep wykonujący pieśni i ballady morskie, celtycką i amerykańską muzykę ludową oraz utwory autorskie wystąpi w Dublinerze o godz. 21, a Palisounder - zielonogórska ekipa zaserwuje nam mieszanke progresywnego folku, mieniącego się irlandzkimi, hiszpańskimi i polskimi odcieniami oraz klimatami new age i elementami klasyki zagra, także o 21, w Brogansie.

Sailor Irish Project zaczynali od klasycznej szanty, stopniowo wzbogacając aranżacje o własne pomysły i czerpiąc inspiracje z muzyki folkowej m.in. irlandzkiej i angielskiej. Czwartkowy koncert grupy w Brogansie wbogacony będzie o poczęstunek tradycyjną kuchnią irlandzką, degustację Irish Whiskey, konkursy i loterię z nagrodami. Początek o godz. 21. Także w czwartek, 17 marca, o godz. 21, w Dublinerze zagra Emerald - kapela nawiązująca do popularnego na zachodzie nurtu zwanego punk-folkiem. P

Strays grają tradycyjną muzykę celtycką, mi.n. na takich instrumentach jak flet irlandzki, whistle (flażolet) czy bodhran (bęben irlandzki). Wystąpią w piątek, 18 marca, o godz. 21 w Brogansie.

Koncertowe Dni Świętego Patryka zakończy występ Greenwood - kapeli z Wolina, grającej taneczną muzykę celtycką. W repertuarze zespołu znajdują się też polskie tłumaczenia starych irlandzkich ballad. Początek o godz. 21 w sobotę, 19 marca w pubie Brogans.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

W samej Irlandii Dzień Świętego Patryka jest wolny od pracy. W tym dniu Irlandczycy bawią się na festynach i uczestniczą w ulicznych pochodach. Najważniejsze tradycje związane z obchodami to noszenie ubrań w kolorze zielonym i... picie whisky oraz piwa. Zielone piwo, które leje się strumieniami, to nie efekt cudotwórstwa, ale dodania barwnika, np. chlorofilu. Trzeba dodać, że barwi się tylko jasne trunki - nie można zmienić koloru rodowitego irlandzkiego Guinessa, bo to ciemne, prawie czarne piwo.

A kim był święty Patryk? Był misjonarzem, biskupem krzewiącym katolicyzm i to skutecznie, bo do dziś znakomita większość Irlandczyków to katolicy. Poza tym w pamięci Irlandczyków zasłużył się także tym, że wygnał z tego kraju węże, symbol zła. To też prawda, bo w Irlandii dzisiaj węży nikt nie zobaczy - no, chyba że przesadzi z Guinnesem...

Przydatne zwroty podczas Dnia Świętego Patryka

Beannachtaí na Féile Pádraig duit! (czyt. ban ak ti na fajla połrig ditcz) - szczęśliwego Dnia Świętego Patryka!
Lá Fhéile Pádraig (czyt. lo ejle połrig) - Dzień Świętego Patryka
Éirinn go Brách (czyt. erin ga brałch) - Irlandia na zawsze
Sláinte (czyt. slancze) - na zdrowie
Pionta Guinness, le do thoil (czyt. pjante Guinness le du hol) - poproszę kufel Guinnessa
ar meisce (czyt. er meszka) - pijany
beor uaine (czyt. bjor uhyna) - zielone piwo
uisce beatha (czyt. iszka baha) - whiskey, woda życia
seamróg (czyt. szamrołg) - trójlistna koniczyna

Czytaj także:
Lord of the Dance ponownie w Poznaniu! Wygraj zaproszenia!

Najsłynniejsza grupa taneczna świata po raz kolejny zaprezentuje niezwykłe i spektakularne widowisko taneczno-muzyczne, opowiadające o najpopularniejszej irlandzkiej legendzie, prawdziwej miłości oraz odwiecznej walce dobra ze złem.

Poznańscy Brytyjczycy o Dniu Świętego Patryka

Przypadający 17 marca Dzień św. Patryka jest obchodzony na całym świecie, także w Poznaniu, gdzie rodzimych Brytyjczyków nie brakuje.



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto