Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Ligatura 2013: miłośnicy komiksów z całej Europy przyjadą w kwietniu do Poznania

Ula Niepewna
Ula Niepewna
www.ligatura.eu
Po raz czwarty, od 18 do 21 kwietnia, w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej.

Ligatura to wydarzenie wyjątkowe na skalę nie tylko Polski, ale i całej Środkowej Europy. Na festiwalu można zobaczyć najciekawsze i najnowsze zjawiska poszczególnych komiksografii oraz zapoznać się z nowymi rozwiązaniami dotyczącymi promocji i popularyzacji komiksów.

Ligatura jest przeznaczona przede wszystkim, lecz nie tylko, dla fanów komiksów. Organizatorzy co roku starają się przedstawić, jak różnorodne i ciekawe jest to medium, walcząc z jego utartym wśród ludzi wizerunkiem. Miłośnikiem komiksów może być każdy - nauczyciel, student, prawnik czy lekarz, a nie, jak myślą niektórzy, tylko nie odrywający nosa od książki, nie mający życia towarzyskiego "kujon".

Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 18 kwietnia, a zakończy w niedzielę 21. Impreza będzie odbywać się w kilku festiwalowych miejscach m.in.: Centrum Kultury Zamek, SPOT, Galerii Malingrad, Kinie Muza, Kolektywie 1A, Kluboksięgarni anarchistycznej ZEMSTA, Kluboksięgarni Głośna czy Galerii Komiksu Cheap East.

Program Festiwalu Kultury Komiksowej podzielony został na tematyczne bloki:

LIGATURA Pitching 2013
Blok ten to seria spotkań wybranych wśród zgłoszeń artystów z międzynarodową komisją, która będzie oceniać projekty ich utworów komiksowych. Celem spotkań jest promocja najciekawszych artystów i publikacja najlepszej pracy lub prac. Uczestnicy będą musieli stworzyć 5-minutowe prezentacje pomysłu na album, serię, lub krótszą formę komiksową w języku angielskim. Prezentacja może mieć charakter multimedialny, może być przedstawieniem szkiców bądź gotowych plansz i scenariusza.

Wśród nadesłanych zgłoszeń zostanie wybranych maksymalnie 18 artystów, którzy wezmą udział w LIGATURA Pitching. Blok ten odbędzie się w dniach 19 i 20 kwietnia 2013 w siedzibie Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu.

Podczas Festiwalu będzie dostępny katalog LIGATURA Pitching zawierający profile wszystkich wybranych do prezentacji artystów. Po Ligaturze, katalog będzie rozsyłany do wydawnictw i organizatorów festiwali w Europie i USA.

Wystawy tematyczne

Tutaj zaprezentowane zostaną dokonania sztuki komiksu w obszarach problematyki społecznej, artystycznej, feministycznej itd. Będzie można obejrzeć 10 międzynarodowych wystaw i 3 wystawy polskie m.in.: wernisaż Aleksandry Waliszewskiej, który odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia, o godz. 13 w Kluboksięgarnia Głośna czy wernisaż "Portret Podwójny. Polski Komiks Kobiecy" - 18 kwietnia o godz. 17 w SPOT.

East Cover Makret

Blok ten obejmuje stoiska handlowe w miejscach festiwalowych (Centrum Kultury Zamek), gdzie swoje publikacje będą prezentować wystawcy z Czech, Łotwy, Niemiec, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Holandii, Ukrainy, Finlandii i Polski.

East Cover Market to międzynarodowe targi bezpłatnie dostępne dla wszystkich odwiedzających. Celem targów jest stworzenie w Poznaniu platformy promocji działań związanych z kulturą komiksową oraz wymiany doświadczeń i prezentacji najciekawszych albumów, czasopism oraz nowości komiksowych.

Jeżeli chcesz zaprezentować się w strefie targowej EAST COVER Market, masz jeszcze na to szans, należy napisać na adres: [email protected] w terminie do 5 kwietnia 2013 roku.

Wykłady Mistrzowskie

Są to spotkania z wybitnymi artystami komiksowymi, teoretykami i historykami komiksu. W ramach IV edycji Ligatury posłuchać będzie można wykładów Christiana Gassera "20 lat magazynu Strapazin" oraz Kallego Hakkola "Finnish Comics Annual".

Checkpoints
Ostatni blok jaki prezentują organizatorzy festiwalu to przegląd filmów dokumentalnych i animowanych, wykorzystujących elementy języka komiksu i interpretujących ikony kultury komiksowej.

18 kwietnia o godz. 21.30 w kinie Muza odbędzie się projekcja filmu "Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują". Film to opowieść o największym w Stanach Zjednoczonych festiwalu poświęconym popkulturze. To, co zaczęło się w 1970 roku jako skromny konwent fanów komiksu stało się popkulturowym wydarzeniem roku, przyciągającym ponad 140 000 fanów i skupiającym uwagę najbardziej dochodowych gałęzi rozrywki. Morgan Spurlock portretuje ten fenomen za pomocą bardzo ciekawego dramaturgicznego zabiegu: śledzi losy kilku uczestników Comic-Conu, którzy jadą tam zrealizować marzenia.

19 kwietnia o godz. 22.00 również w kinie Muza zostanie wyemitowany film "Wonder Woman. Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek". Film przedstawia fascynującą ewolucję komiksów o Wonder Woman. Począwszy od narodzin tej komiksowej superbohaterki w latach 40. XX w. po powstanie współczesnych dzieł, które stały się prawdziwymi hitami. Wonder Woman przygląda się, w jaki sposób popularne silne postaci kobiece często odzwierciedlają społeczny niepokój związany z wyzwoleniem kobiet.

Oprócz tego wszystkiego organizatorzy przygotowali warsztaty tj.: Jak stworzyć niesamowitego bohatera komiksowego za pomocą ołówka, pisaka i marchewki. Warsztaty dla dzieci, scenarzysta/rysownik - "vs." czy "&"?. Warsztaty dla dorosłych, czy warsztaty z tworzenia komiksów.

Na festiwalu jak co roku nie zabraknie również ciekawych konkursów oraz dobrej muzyki.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto