Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Transatlantyk 2012: Nowe Kino Niemieckie - trudne tematy i obiecujące debiuty

Redakcja
Osiem filmów będziemy mogli zobaczyć w ramach cieszącej się ...
Osiem filmów będziemy mogli zobaczyć w ramach cieszącej się ... mat. prom.
Osiem filmów będziemy mogli zobaczyć w ramach cieszącej się ogromną popularnością sekcji Nowego Kina Niemieckiego festiwalu Transatlantyk.

Wśród  wybranych przez organizatorów tytułów, które będzie można zobaczyć w poznańskim Multikinie 51, znajdą się zarówno filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, jak i fabularne debiuty obiecujących młodych reżyserów. 


Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki
Transatlantyk 2012

15-22 sierpnia 2012

Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię na ostatnim Berlinale Barbara to kolejny – po głośnych „Good Bye Lenin” i „Życiu na podsłuchu” – niemiecki film opowiadający o tym, jak żyło się w NRD, i właściwie idealnie sytuujący się pomiędzy wymienionymi wyżej tytułami. Nie jest nostalgiczną komedią, ale nie uderza też w szalenie dramatyczne tony - być może dlatego, że rozgrywa się w początku lat 80., gdy system zaczynał się chwiać.

Barbara (Nina Hoss, która po raz piąty spotkała się na planie z Petzoldem i uchodzi za „muzę” tego reżysera) jest lekarką, za karę zesłaną z Berlina do prowincjonalnego szpitala. Kobieta miała czelność wystąpić o wizę do RFN, ale zamiast wyjechać na Zachód, musiała udać się na wieś, gdzie nęka ją lokalny funkcjonariusz STASI, a Barbara poddawana jest upokarzającym rewizjom osobistym.

Barbara
Niemcy 2012

reż. Christian Petzold

czas projekcji: 105 min

Petzold pokazuje nie tylko „oficjalną”, brutalną stronę opresji, ale też jej codzienny wymiar: wszechobecną nieufność, wrogość, którymi zarażeni zostali obywatele Wschodnich Niemiec. Barbara nie ma zaufania ani do antypatycznej, wścibskiej, właścicielki mieszkania; ani kolegów w szpitalu; ostrożnie planuje schadzki z narzeczonym z Zachodu, z którym snuje plany ucieczki do RFN. Podejrzliwie przygląda się działaniom André (Ronald Zehrfeld), młodego lekarza, gotowego służyć państwu, które go wykształciło.

W sekcji Nowe Kino Niemieckie nie zabraknie także filmów kontrowersyjnych, obnażających m.in. niedostatki instytucji państwowych czy społecznych. Jednym z nich będzie z pewnością Picco w reżyserii Philipa Kocha - wstrząsające kino o życiu codziennym młodocianych przestępców w niemieckim domu poprawczym o zaostrzonym rygorze.


Picco
Niemcy 2010

reż. Philip Koch
czas projekcji: 105 min

Kevin jest nastolatkiem, który trafia do domu poprawczego o zaostrzonym rygorze. Szybko orientuje się, że w tym miejscu może być albo ofiarą albo katem. Zasady rządzące na zewnątrz nie mają tutaj znaczenia.

Reżyser piętnujący mechanizmy resocjalizacyjne daje wyrazisty obraz rodzenia się czystego zła. W dusznych i ciasnych celach, które obserwuje ascetyczna kamera, kreśli zamknięty świat młodych ludzi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto