Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film o Niewidzialnych nie tylko dla widzialnych

Mariusz Jaskuła
Mariusz Jaskuła
W Zamku swoją premierę miał film dokumentalny "Niewidzialni" opowiadający historię pana Witka i innych uczestników sierpniowych warsztatów tańca dla osób niewidomych.

Na pokazie filmowym zgromadziło się wielu bohaterów filmu. Niewidomi tancerze przyjechali do Poznania z całej Polski. Mogli poczuć się tego wieczoru jak prawdziwe gwiazdy.

Film dokumentalny autorstwa Katarzyny Gondek, absolwentki poznańskiego filmoznawstwa, opowiadał historię pana Witka, który autostopem przyjechał do Poznania na warsztaty tańca dla niewidomych. Jego i innych uczestników zajęć poznajemy przy ćwiczeniach ruchowych. Obserwujemy ich zmagania z trudną sztuką opanowania odpowiednich kroków tanecznych oraz gdy wspólnie dowcipkują i bawią się podczas przerw.

Film kończy się obrazem stojących na scenie tancerzy oklaskiwanych przez publiczność. Komentarzem do tej sceny były słowa pana Witka o tym, jak mocno oni te oklaski potrafią odczuwać.

W czasie seansu film pokazano dwukrotnie - za drugim razem wyświetlono go z wmontowaną audiodeskrypcją - techniką przygotowaną specjalnie dla osób niewidomych.

Przed pokazem, w tajniki pracy nad dostosowaniem filmu dla osób niewidomych opowiadał jej twórca, Krzysztof Szubzda. Podkreślał, że jest to pierwsza audiodeskrypcja polskiego filmu dokumentalnego - technika ta jest coraz popularniejsza w krajach anglosaskich, a w niektórych z nich, telewizje zobowiązane są do jej stosowania specjalną ustawą.

Przewodnicy

Na pokazie gościł również pomysłodawca cyklu warsztatów tanecznych dla niewidomych - Wacław Wróblewski. Jego metody pracy grupowej, na specjalnie zaprojektowanych dla niewidomych tarczach do nauki tańca, można było zaobserwować na filmie.

Po pokazach filmowych organizatorzy przygotowali również niespodziankę. Goszczący w Poznaniu uczestnicy sierpniowych warsztatów, tym razem na żywo zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, co publiczność nagrodziła gorącymi oklaskami.

Widzowie mogli obejrzeć także wystawę dwóch serii fotograficznych warsztatów autorstwa Jarka Piekarskiego i Andrzeja Dobosza. Wystawa miała zupełnie wyjątkowy charakter. To bowiem niewidomi goście byli na niej oprowadzającymi - tytuły i opisy zdjęć były napisane wyłącznie w alfabecie Braille'a.
__

Czytaj też:
Niewidzialni - nie widzą, ale tańczą

Potrafią zatańczyć walca, fokstrota i kilka innych tańców, chociaż nie widzą. Ich nauka tańca zainspirowała trójkę młodych artystów tak bardzo, że postanowili przygotować na ten temat specjalny projekt artystyczny "Niewidzialni".


głosuj, zgarniaj nagrody!



 


poznańskie studniówki
relacje, zdjęcia, wideo
Transfery w
Lechu i Warcie


zimowe okienko
transferowe 2009/2010

bieżąca relacja z podróży
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto