Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gender studies na UAM. Będą uczyć równouprawnienia w firmie

Maciej Roik
Łukasz Kielban zajmuje się na UAM tematyką męskości
Łukasz Kielban zajmuje się na UAM tematyką męskości Marek Zakrzewski
Od października w Poznaniu zacznie działać pierwsze w regionie studium podyplomowe, zajmujące się zagadnieniami różnic płci. Jego twórcą jest Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM.

Studia z zakresu coraz popularniejszego w Polsce "gender studies", mają służyć zdobyciu nie tylko teoretycznej, ale także praktycznej wiedzy, którą będzie można wykorzystać np. w prywatnych przedsiębiorstwach czy organizacjach pozarządowych.

- Celem zajęć będzie nie tylko uzbrojenie przyszłych absolwentów w suche fakty związane na przykład z innym postrzeganiem płci w różnych epokach, ale także dostarczenie praktycznych informacji na temat równouprawnienia - tłumaczy Łukasz Kielban, wykładowca i sekretarz administracyjny Podyplomowych Gender Studies. - Dlatego będzie wiele zajęć, na których studenci zdobędą informacje na temat prawnych aspektów tego zagadnienia.

Co konkretnie? W trakcie dwóch semestrów nauki studenci mają m. in. śledzić historię Unii Europejskiej (priorytety, dyrektywy, wymagania wobec państw członkowskich i kandydatów) i w tym kontekście przyjrzą się komisyjnym strategiom oraz polskiej podstawie prawnej w zakresie praktyk antydyskryminacyjnych.

To ma pozwolić na skuteczne wprowadzanie zasad równouprawnienia w przedsiębiorstwach i na walkę z dyskryminacją płciową. Oprócz tego w trakcie nauki mają się pojawić wątki związane ze stereotypami kobiet i mężczyzn, modelu chłopca i dziewczynki, który kreuje szkoła czy wątkom literackim poświęconym różnicom płci.

Jak zapewniają wykładowcy, w trakcie roku nauki będzie można w jednym miejscu zdobyć bardzo wiele informacji związanych z "gender studies". - Na poznańskim uniwersytecie w ramach różnych wydziałów odbywały się wcześniej fakultety z tego zakresu, ale jeszcze nigdy nie było to zorganizowane tak kompleksowo - podkreśla Łukasz Kielban. - To w Poznaniu całkowicie nowa jakość. Dlatego jeszcze zanim na początku czerwca rozpoczęliśmy rekrutację, dostawaliśmy wiele pytań od potencjalnych studentów - zapewnia.

Zapisy będą trwały do 29 września.

Czytaj także:
Biblioteka Uniwersytecka otwarta dla studentów nocnych marków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto