Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głos Rock Festiwal - TSA pionierzy polskiego heavy zagrają w Eskulapie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Zaradniak
Zespół TSA zagra w Poznaniu
Zespół TSA zagra w Poznaniu Marek Zakrzewski
Chociaż nie ominęły go kryzysy i upływające lata, TSA to ciągle wiodąca kapela heavymetalova w Polsce. W niedzielę usłyszymy ją na Głos Rock Festiwalu w klubie Eskulap.

W niedzielę w poznańskim klubie Eskulap na pierwszym tegorocznym koncercie z cyklu "Głos Rock Festiwal" wystąpi pionierska dla polskiego heavy metalu grupa TSA.

Zespół został założony w 1979 roku w Opolu jako kwartet, który tworzyli perkusista Marek Kapłon, gitarzysta Stefan Machel, basista Janusz Niekrasz i gitarzysta Andrzej Nowak. Dwa lata później zespół wygrał festiwal w Jarocinie. Wkrótce potem pojawił się w jego składzie charyzmatyczny wokalista Marek Piekarczyk.

TSA stało się wówczas czołową grupą polskiego rocka. Takie utwory jak "Mass media", "Wpadka", "Trzy zapałki" czy "51" stały się przebojami.

W tym okresie dawali kilkaset koncertów rocznie - w kraju i za granicą - a ich płyty rozchodziły się w setkach tysięcy egzemplarzy. Dwa krążki "Spunk" oraz "Heavy Metal World" ukazały się na Zachodzie. Ta pierwsza znalazła się w 1984 roku na Heavy Metal Top 20 brytyjskiego tygodnika "New Musical Express".

W latach 1987 - 1989 TSA mogliśmy oglądać w Teatrze Muzycznym w Gdyni w polskiej wersji rock-opery "Jesus Christ Superstar", w której Marek Piekarczyk zagrał główną rolę. Konflikty i ambicje sprawiły, że odszedł on z grupy, która zawiesiła działalność.

W 1990 TSA powróciło na estrady w nowym składzie: obok Machela, Niekrasza i Kraszewskiego znaleźli się w nim gitarzysta Piotr Łukaszewski i wokalista Janusz Pyzowski. Muzycy z oryginalnego składu zaprotestowali, co sprawiło, że grupa przyjęła nazwę TSA Evolution.

Tymczasem Piekarczyk i Nowak razem z basistą Adamem Walczakiem, gitarzystą Pawłem Stomporem i perkusistą Dariuszem Biłykiem reaktywowali "oryginalne" TSA. Nie na długo. W 1992 roku po koncertach w USA zespół rozwiązano, a Nowak i Piekarczyk osiedlili się w USA.

Marek Piekarczyk powrócił do Polski siedem lat później. Reaktywował zespół i nagrał album "Live 98". Tym razem w składzie zespołu, oprócz Andrzeja Nowaka, znalazł się m.in. basista Paweł Mąciwoda, który dziś gra w Scorpions.

Gdy zażegnano spór o prawo do nazwy, 5 maja 2001 roku TSA zagrało w klasycznym składzie i szybko odzyskało dawną pozycję. W kwietniu 2004 roku ukazała się studyjna płyta "Proceder", za którą zespół otrzymał m.in. nominację do Fryderyka 2005. Aktualnie muzycy pracują nad nowym albumem.

Organizator niedzielnego koncertu Krzysztof Ranus nie wyklucza, że w Eskulapie usłyszymy próbki z materiału na nową płytę, nad którą zespół właśnie pracuje w studio. Gościnnie wystąpi gitarzysta Luxtorpedy Robert Litza Friedrich, który zagra z TSA jeden utwór, spośród tych jakie zgłaszają fani na facebookowej stronie Luxtorpeda Official. Supportem będzie czeska grupa Doga.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONCERTACH W POZNANIU

GŁOS ROCK FESTIWAL: TSA
Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39)
niedziela 27 stycznia, godzina 20
bilety: 55 zł

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto