Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górale, żłóbek i lotnisko

Redakcja
Niezwykła muzyczna mieszanka tradycyjnych polskich pastorałek granych z góralskim rodowodem i… jazzowym zacięciem rozbrzmiewała w poniedziałek wieczorów w hali odlotów Ławicy. Tak po raz piąty zainaugurowano żłóbek bożonarodzeniowy na lotnisku.

- To jest już tradycyjne spotkanie inaugurujące żłóbek bożonarodzeniowy – witał zebranych przedstawicieli władz, kościoła i mieszkańców Ławicy Mariusz Wiatrowski, prezes zarządu poznańskiego portu lotniczego. - Żeby ta atmosfera Bożego Narodzenia towarzyszyła nam przy wejściu w sferę profanum ze sfery sacrum. Niech się dzieję, niech brzmi muzyka

I muzyka zabrzmiała. I to jaka!  Halę przylotów i odlotów poznańskiego lotniska wypełniły dźwięki folkowego zespołu Besquidians z Beskidu Żywieckiego. Tradycyjne kolędy i pastorałki zaaranżowane na góralską nutę, z pobrzmiewającym jazzowym zacięciem spodobały się gościom. A skąd się wzięli żywieccy górale w Poznaniu?

- Marcin Pokusa, ten oto młody góral ma w sobie jedną ósmą poznańskiej krwi – wyjaśnia Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. - To jest absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej i jego marzeniem było zawsze grać w Filharmonii Poznańskiej. On jest świetnym fagocistą, ale pewne powody sprawiły, że wrócił w góry. I dzięki Bogu. Bo Filharmonia Poznańska z fagocistami sobie radzi, a góralska kultura bez Marcina Pokusy ogromnie by straciła.

Nie zabrakło również i elementów duchowych, tak silnie związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Mówił o nich między innymi ks. Władysław Broniewski, pomysłodawca idei „Żłóbka w drodze” – czyli stawiania bożonarodzeniowych żłóbków wszędzie tam, gdzie ludzie podróżują by na święta być z bliskimi. To dzięki niemu żłóbki stoją na lotniskach w ośmiu europejskich krajach, a następnym roku dołącza do nich kolejne cztery europejskie porty lotnicze.

- Chciałbym zacytować słowa jednego z biskupów: „uczyń jak Bóg, stań się człowiekiem”. To jest niesłychanie ważne przesłanie, które woła do nas z każdego żłóbka – mówił ks. Broniewski. - Uciera się coraz bardziej wyrażenie „żłóbek dialogowy”. Dialog jest innym słowem na miłość i zawiera w sobie jeszcze miłość do prawdy, do sprawiedliwości, do godności człowieka. Niepojęty jest dialog Boga z człowiekiem i potem jakieś słabe odwzajemnienie miłości Boga do człowieka. Niczego sądzę dzisiejszemu światu, dzisiejszej kulturze i dzisiejszej polityce, ekonomii bardziej nie trzeba niż dialogu. Dialog, dialog, dialog – tego nam wszystkim i sobie nawzajem życzymy.

Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto