Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia w filmie i na rowerze, czyli wakacje z IPN-em [zapisy]

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Poznański Oddział IPN przygotował rajd rowerowy, piknik rodzinny ...
Poznański Oddział IPN przygotował rajd rowerowy, piknik rodzinny ... arch. eM
Poznański Oddział IPN przygotował rajd rowerowy, piknik rodzinny na Starym Rynku i warsztaty filmowe.

Stara Papiernia w Poznaniu. "W ministerstwie sprawdzają decyzję z lat 50."

II Rajd Rowerowy „Ścieżkami Historii” poświęcony pamięci Jana Karskiego – kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego odbędzie się w sobotę 19 lipca.

Rajd ma charakter edukacyjny, popularyzujący miejsca pamięci związane z historią regionu i Polski. Start w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie, wykład i pokaz filmu „Stadion”.

Trasa rajdu powiedzie malowniczym Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym, w miejscach dawnych obozów pracy przymusowej dla ludności żydowskiej, na Starym Rynku w Odwachu będzie pokaz filmu i zwiedzanie wystawy o życiu Jana Karskiego, rajd zakończymy na Malcie przy pomniku Harcerzy poległych w walkach niepodległościowych w latach 1918-20.

Aby wziąć udział w rajdzie, należy do 17 lipca wysłać zgłoszenie na adres [email protected] Warunki uczestnictwa w rajdzie dostępne na stronie IPN.

W 2014 roku mija sto lat od urodzin Jana Karskiego. W ramach trwających do 31 lipca 26 lipca o godz. 11 w Odwachu odbędzie się piknik rodzinny z warsztatami drukarskimi, kiermaszem książek, grą interaktywną i innymi atrakcjami.

Warsztaty bezpłatne

W sierpniu, wraz z Fundacją Sztuki i Edukacji Filmowej „Sztuka Poznania”, IPN zaprasza młodzież w wieku ponadgimnazjalnym do uczestnictwa w bezpłatnych, interaktywnych warsztatach filmowych pt. „Opowiem Twoją historię”.

Podczas warsztatów będą konstruowane za pomocą technik multimedialnych opowieści, których bazą będą życiorysy wybitnych opozycjonistów z podziemia solidarnościowego. Sensacyjne opowieści konspiratorów, kontakt z historykiem specjalizującym się w badaniach nad tajnymi aktami MSW oraz możliwość zrobienia pierwszego filmu pod okiem profesjonalistów. Zgłoszenia można przesyłać do 25 lipca na adres: [email protected]

Jan Karski w czasie II wojny światowej jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu RP na Uchodźstwie przewoził na Zachód tajne informacje o życiu w okupowanej Polsce. Jako jeden z pierwszych poinformował świat o niemieckiej polityce eksterminacyjnej wobec Żydów. Nazwisko, pod którym przeszedł do historii, było jednym z wielu pseudonimów, jakich używał, by ukryć swoją tożsamość. Naprawdę nazywał się Jan Kozielewski. Pod przybranym nazwiskiem Jan Karski – został wysłany z misją do przedstawicieli aliantów, także do prezydenta Stanów Zjednoczonych, by opowiedzieć o niemieckim terrorze w Polsce, w tym o zagładzie Żydów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia w filmie i na rowerze, czyli wakacje z IPN-em [zapisy] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto