Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniny patronów miasta Poznania - świętych Piotra i Pawła. Zobacz jakie atrakcje zaplanowano z tej okazji!

OPRAC.:
Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Zobacz atrakcje z okazji obchodów imienin miasta!
Zobacz atrakcje z okazji obchodów imienin miasta! Adam Jastrzębowski
Poznaniacy zagrają w grę miejską, posłuchają legend, a Król Pyra poczęstuje smakołykami. Rodzinny piknik, koncerty czy kino plenerowe. Te i wiele innych atrakcji przygotowanych zostało z okazji obchodów imienin patronów Poznania - świętych Piotra i Pawła. Wydarzenia odbywać się będą na placu Kolegiackim, Ostrowie Tumskim oraz na Śródce. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny.

Spis treści

Stolicy Wielkopolski patronują widoczni w jej herbie święci apostołowie Piotr i Paweł. Poznań swoich opiekunów zawdzięcza katedrze, która jako najstarszy kościół na ziemiach polskich miała ten przywilej, że mogła przyjąć tego samego patrona, co katedra rzymska.

Sesja Rady Miasta

29 czerwca, tradycyjnie już, odbędzie się uroczysta sesja rady miasta. Wręczone zostaną wyróżnienia dla zasłużonych dla Poznania, a także nagrody: naukowa, artystyczna i sportowa.

Z okazji imienin patronów na poznaniaków czeka czterodniowy program rodzinnych atrakcji

Piknik rodzinny na placu Kolegiackim, 29 czerwca

29 czerwca w godz. 12-18 poznaniacy będą mogli wziąć udział w rodzinnym pikniku "Święto Miasta z kolegiatą w tle". Opowiedziane zostaną legendy i historie o założeniu miasta na lewym brzegu rzeki - w tym roku wypada 770. rocznica tego wydarzenia. Dostępne będą nie tylko do podziwiania, ale nawet przymierzenia stroje mieszkańców Poznania z różnych epok. Król Pyra poczęstuje obecnych na placu Kolegiackim 500. pieczonymi pyrami!

  • Tajniki pracy archeologów

    Uczestnicy będą mieli też okazję poznać tajniki pracy archeologów, a nawet sami stworzą drobne przedmioty używane dawniej przez ludność. Można będzie też wziąć udział w archeologicznej grze miejskiej.

  • "Legenda o królu kruków", zajęcia ruchowe i kabaret

    O godz. 13 wystąpi Teatr Ilustracji Kamishibai ze spektaklem "Legenda o królu kruków".
    O godz. 15 natomiast odbędą się zajęcia ruchowe "Cognicise", a o 16 teatr "Mozaika" zagra dla dzieci interaktywny koncert. Miłośnicy kabaretów będą mogli posłuchać Klubu Szyderców BIS o godz. 17.

  • Warsztaty

    Przez cały czas trwania pikniku na najmłodszych czekać będą warsztaty związane z tworzeniem herbu miasta i poznańskich koziołków, a urbaniści opowiedzą jak rozwija się miasto.

Kino plenerowe

O godz. 21.30 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta pierwszy dzień świętowania zakończy pokaz filmu "IO", który został nominowany do Oscara.

Ostrów Tumski i Śródka

"Nad dachami Poznania" - koncert

29 czerwca o godz. 19 na tarasie Bramy Poznania wysłuchać można będzie koncertu "Nad dachami Poznania". Wystąpi kwartet smyczkowy Sonore. Z uwagi na ograniczną liczbę miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki, które można będzie odebrać od wtorku w Bramie Poznania.

Koncert muzyki dawnej

W piątek 30 czerwca o godz. 18 w kościele Najświętszej Marii Panny wystąpi zespół muzyki dawnej Anonymus

"Siłą spotkania o ludziach którzy Poznań" - wystawa

Wernisaż wystawy nastąpi o godz. 19 w Galerii Śluza, 30 czerwca. Ekspozycja to podróż przez wieki i dotyczy obszaru osadnictwa, handlu, architektury, nauki i życia codziennego.

Nocne zwiedzanie katedry

Nietypowe zwiedzanie z latarkami w ręku rozpocznie się o godz. 20 przed katedrą na Ostrowie Tumskim.

Targ Śródecki

1 lipca pod muralem na Śródce spotkać można lokalnych i regionalnych producentów żywności, rzemieślników, wytwórców oraz przedstawicieli i przedstawicielki instytucji kultury, którzy opowiedzą historii tego miejsca.

Zwiedzanie Śródki

O godz. 10 1 lipca zwiedzić będzie można tę część miasta w formule "Kino, kawiarnia i spacer". Miejscem zbiórki jest most Jordana.

Zabawa po brzegi - zajęcia sensoryczne dla dzieci i warsztaty przyrodnicze

Poznaniacy w wieku 3-6 lat doświadczyć będą mogli przyrody nad Cybiną (godz. 11), a o godz. 16 również w amfiteatrze odbędą się warsztaty przyrodnicze dla całych rodzin. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy ([email protected]).

Śródecka Historia - wystawa

Wernisaż będzie miał miejsce 1 lipca o godz. 14 w Vinci Art Gallery. Autorami są Arleta Kolasińska i Krzysztof "Kris" Szygenda.

Warsztaty wokalno-ziołowe

Obchody zakończą się 2 lipca. Tego dnia od godz. 11 w Bramie Poznania trwać będą warsztaty wokalno-ziołowe. Podczas zajęć uczestnicy wykonają ćwiczenia oddechowe i wokalne, nauczą się pieśni tradycyjnych, które zawierają w tekstach motywy roślinne. Zapoznają się także z ich symboliką i właściwościami, popijając przy tym napar z dzikiej róży. Obowiązują zapisy ([email protected]).

Kapela Odloty - koncert

2 lipca o godz. 18 w amfiteatrze Bramy Poznania kapela Odloty zagra polską muzykę tradycyjną oraz balfolk. Zaprezentują kompozycje z pogranicza muzyki i teatru.

Wydarzenia finansowane są z budżetu Miasta Poznania.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Imieniny patronów miasta Poznania - świętych Piotra i Pawła. Zobacz jakie atrakcje zaplanowano z tej okazji! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto