Internet uwalnia urzędy

Artykuł sponsorowany
Pracownicy urzędów skarbowych co roku mogą obsługiwać przy okienku coraz mniejszą liczbę gości przynoszących swoje zeznania podatkowe: z pomocą przychodzi im bowiem Internet.

Oczywiście nie oznacza to mniejszej ilości składanych PIT-ów, lecz zmianę drogi i formy ich dostarczania. Przypomnijmy, że taka forma przesyłania deklaracji rocznych dostępna jest już szósty rok, a od przełomowego w tej kwestii kwietnia 2009 - kiedy powstała możliwość składania pierwszych zeznań PIT-37 bez podpisu kwalifikowanego – liczba zwolenników tej metody wyraźnie rośnie.

Z autoryzowanego przez Ministerstwo systemu e-Deklaracje, służącego do rozliczeń przez Internet, w 2008 r. skorzystało zaledwie 390 podatników, ale rok później już blisko 90 tys. (z tego prawie 80 tys. złożyło zeznania bez podpisu kwalifikowanego)! W ubiegłym roku przez Internet wysłało swoją decyzję prawie dwa miliony podatników.

Z czasem przyszły ważne usprawnienia: rozszerzono katalog deklaracji przesyłanych bez podpisu kwalifikowanego o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39, co sprawiło, że liczba przesłanych zeznań w 2010 r. wzrosła blisko czterokrotnie - do 324 tys.(w tym 300 tys. bez podpisu kwalifikowanego). Teraz bez podpisu elektronicznego można składać kolejne zeznania: PIT-28, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami, a także wniosek PIT-16 oraz korektę deklaracji.

Dodatkowym udogodnieniem dla osób rozliczających PIT-36 i PIT-37 wspólnie z małżonkiem jest brak wymogu składania przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL-1).

Jak podaje portal www.finanse.mf.gov.pl, rozliczenie w formie elektronicznej to najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania rocznego. Podsumowując powyższe informacje, przez Internet, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego można wysłać: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT- 39, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami.

W ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji. Dodatkowo system gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji do minimum spada ryzyko, że ktoś się podszyje pod podatnika. Potwierdzeniem złożenia deklaracji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Traktowane jest ono na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Do korzyści z takiego rozliczania należą: oszczędność czasu, niższe koszty złożenia deklaracji podatkowej, łatwość wypełnienia deklaracji, bezpieczeństwo przesyłanych danych, gwarancja poprawności składanej deklaracji, szybszy zwrot nadpłaty, ochrona środowiska (nie zużywamy papieru) i otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji bez wychodzenia z domu.

Aby wysłać za pośrednictwem Internetu wymienione deklaracje podatkowe musimy spełnić raczej niewielkie wymagania: musimy mieć dostęp do Internetu, i przygotować dane, które zabezpieczają autentyczność składanej deklaracji, czyli PESEL, NIP (jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą albo jesteśmy zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług albo płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionego pracownika), imię i nazwisko, datę urodzenia, i kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2011 rok.

A oto krótka ściąga, jak przesłać PIT przez Internet, według Ministerstwa Finansów:
1. wejdź na stronę systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl, pobierz i zainstaluj z zakładki Do pobrania aplikację e-Deklaracje Desktop lub wtyczkę (plug-in),
2. wypełnij odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub pobierz formularz z zakładki – Formularze, a następnie go wypełnij,
3. podpisz go wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2011 rok,
4. wyślij dokument,
5. pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

W przypadku pojawienia się wątpliwości zawsze możesz skorzystać z instrukcji obsługi formularzy interaktywnych zamieszczonej na stronie systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl (zakładka – Instrukcje).

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto