Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dostać kredyt z dopłatą na kolektory słoneczne

Lilia Łada
Lilia Łada
Chcesz dostać kredyt z dopłatą do kolektorów słonecznych? Zobacz, jakie kryteria trzeba spełnić i co zrobić, by go otrzymać.

By otrzymać taki kredyt, trzeba przede wszystkim spełniać kryteria określone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Mimo że lista warunków nie jest krótka, samą procedurę uzyskania kredytu oceniamy jako relatywnie prostą - mówi Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska. Ten bank jako jeden z sześciu polskich banków oferuje kredyt z dopłatą - Słoneczny Ekokredyt.

Warto się więc postarać o spełnienie wszystkich warunków, bo można zyskać nawet do 45 procent zwrotu kwoty zainwestowanej w instalację i montaż. Wprawdzie zwrot przysługuje jedynie do 2500 zł za metr kwadratowy powierzchni całkowitej kolektora słonecznego, ale można starać się o kredytowanie także tych droższych rozwiązań - trzeba jedynie pamiętać wówczas o tym, że wartość dopłaty się nie zmieni.

O kredyt mogą się ubiegać osoby fizyczne lub wspólnoty mieszkaniowe mające prawo do dysponowania nieruchomością. Budynek nie może też być podłączony do sieci ciepłowniczej, a efekt przedsięwzięcia nie może być wykorzystywany w działalności gospodarczej. I to się opłaca.

- Jeśli mamy czteroosobową rodzinę i zdecydujemy się na zakup i montaż w systemie ciepłej wody użytkowej kolektora słonecznego o powierzchni 6 metrów kwadratowych, a poniesiony przez nas koszt i udzielony kredyt wyniesie 15 tysięcy złotych - tłumaczy Anna Żyła. - To dotacja NFOŚiGW spłaci 6,75 tysięcy zł. Nam pozostanie regulowanie rat z pozostałych 8,25 tysięcy, które Bank Ochrony Środowiska może rozłożyć nawet na 8 lat.

Kredyt z dotacją można przeznaczyć na sporządzenie projektu budowlanego, zakup kolektora słonecznego, nowego zasobnika wodnego, automatyki, aparatury pomiarowej i instalacji, ciepłomierza oraz montaż zestawu. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie przez kupiony sprzęt zgodności z normą PN EN-12975-2 lub europejskiego certyfikatu na znak "Solar Keymark", który do banku należy dostarczyć w polskim tłumaczeniu.

Gdy już mamy wybrany kolektor i firmę, która ma go zamontować, to przed przystąpieniem do montażu należy sprządzić projekt budowlano-wykonawczy lub - jeśli inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę - projektu uinstalacji kolektora wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dokumentacja musi być przygotowana przez osobę z posiadającą uprawnienia do projektowania. Mając projekt, certyfikat jakości panelu, który chcemy zamontować i zaświadczenie o zdolności kredytowej możemy iść do banku po kredyt.

Ale nawet jeśli bank go nam przyzna to jeszcze nie koniec kłopotów. By bank uruchomił środki, musi otrzymać umowę zawartą na piśmiez wykonawca, który zajmie się montażem. Dopuszczalne jest osobiste wykonanien instalacji przez jej nowego właściciela, pod warunkiem jednak, że odbędzie się to pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia budowlane w opdowiedniej specjalności.

Kredyt uruchamiany jest po przedłożeniu w banku faktur i przekazywany bezpośrednio na pokrycie wynikających z nich zobowiązań inwestora. Po wykonaniu zadania na specjalnym formularzu przekazanym przez bank należy spisać także protokół, który bank przekaże do NFOŚiGW, by ten wypłacił dotację. I bank, i Fundusz mają także prawo do inspekcji po zakończeniu inwestycji i po roku od jej zakończenia.

Jeśli kredytobiorca spełni wszystkie warunki, a inspekcja wypadnie dobrze, to dotacja z NFOŚiGW zostanie przelana na rachunek kredytobiorcy, co zmniejszy jego zadłużenie.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto