Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak szybko rośnie mały orzeł w poznańskim zoo [wideo]

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Orzeł wykluł się pod koniec marca, teraz ma już ponad 3 ...
Orzeł wykluł się pod koniec marca, teraz ma już ponad 3 ... Nowe Zoo
Orzeł wykluł się pod koniec marca. Zobaczcie, jak przez ten czas zmieniał się maluch.

Orzeł przedni, który przyszedł na świat 23 marca to pierwsze odchowane młode pary orłów, która przebywa we wspólnej wolierze w Nowym Zoo od czterech lat. Odchowany młody to samiec.

W naturze orły przednie budują bardzo duże gniazdo, przeważnie na półkach skalnych lub w koronie wysokich drzew. Może mieć ono średnicę nawet 1,4 m. Budulcem są gałęzie i patyki, a wyścielenie stanowi trawa, wrzos, liście i mech. Część gniazd jest rozbudowywana i wykorzystywana przez wiele sezonów, przez co z czasem osiągają pokaźne rozmiary dochodzące do średnicy i wysokości 2 m.

W poznańskim zoo opiekunowie wybudowali gniazdo, orłom pozostawiając gałązki sosnowe, którym ptaki ,,dokończyły” dzieła, dokonały małych poprawek, wyścieliły również gniazdo sianem.

- W zoo menu orłów składa się z : nutrii, szczurów i przepiórek – informują na swojej stronie pracownicy Nowego Zoo. - Samiec przynosi do gniazda pokarm, samica dzieli je na kawałki i karmi młodego. Obecnie młody już sam radzi sobie z pokarmem, ale nadal można obserwować dorosłą parę dokarmiającą młodego.

Po wylocie z gniazda (w tym przypadku 19 czerwca) para rodzicielska jeszcze przez trzy miesiące opiekuje się młodym. W naturze pisklęta opuszczają gniazdo po niemal 3 miesiącach i koczują po okolicy, nadal będąc dokarmianymi. W 10. tygodniu od wyklucia są już zdolne do lotu. Pełną samodzielnością wykazują się jednak po upływie kolejnych 3 miesięcy.

W naturze zobaczyć można dorosłe orły przednie szybujące wysoko, ponad szczytami gór. Krążą samotnie lub w parach, ze skrzydłami ułożonymi w kształt litery V. Wypatrują zdobyczy, którą stanowią głównie średniej wielkości ssaki, np. zające oraz duże ptaki jak bażanty lub pardwy.

W Polsce orły przednie gniazdują bardzo nielicznie, głównie w Karpatach, zasięg ich występowania na świecie to północna i środkowa Afryka i środkowa Azja, Ameryka Północna oraz Europa. Warto podkreślić, że w historii ogrodów zoologicznych jest to pierwszy przypadek udanego rozrodu oraz odchowu tego gatunku.

Zobaczcie wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto