MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak usunąć tatuaż?

Lilia Łada
Lilia Łada
Robi się go z miłości i przyjaźni, złości i buntu - a czasem wakacyjnego kaprysu. Każdy jednak tatuaż ma tę cechę, że jest trwały. Co zatem zrobić, gdy zmieni nam się miłość lub poglądy i chcemy go usunąć?

Pewne rzeczy warto już wiedzieć na etapie robienia tatuażU: jeśli już się na niego decydujemy, to wybierzmy mało eksponowane miejsce i niewielki rozmiar samego tatuażu, bo mały tatuaż łatwiej jest usunąć lub ukryć.

- Warto też unikać kolorowych ozdobników, gdyż tatuaże zawierające np. żółte czy czerwone barwniki są bardzo trudne do usunięcia za pomocą lasera – mówi mgr Maria Stefaniak z AB-Med Laser Studio z Poznania, które specjalizuje się w zastosowaniu laserów w estetyce ciała.

Znaczenie ma także miejsce, w którym się znajduje. Raczej należy unikać miejsc, gdzie wiotczenie skóry, naturalny proces postępujący z wiekiem, jest najbardziej widoczne. Na takiej skórze nawet najpiękniejszy tatuaż nie będzie się prezentował tak dobrze jak na młodej napiętej skórze. Inny problem stanowią operacje i zabiegi, których nie możemy zaplanować: wyrostek, przepuklina czy cesarskie cięcie. Podobnie jest przy operacjach kosmetycznych, gdzie np. po plastyce brzucha tatuaż może zmienić swoją lokalizację lub zostać częściowo usunięty. Wybierając miejsce na tatuaż lepiej unikać tych okolic. 

Jeśli wybór miejsca, koloru i treści tatuażu nie pomógł i jednak decydujemy się na usunięcie kolorowego rysunku, to teraz trzeba wybrać metodę. Jedną z  metod usuwania tatuażu jest m.in. dermabrazja mechaniczna, która polega na usunięciu powierzchownych warstw skóry wraz z barwnikiem za pomocą urządzenia z wirującymi szczoteczkami lub diamentową głowicą ścierną. Jednak tatuaż w tym przypadku nie zostaje całkowicie usunięty.

Można też tatuaż usunąć chirurgicznie, czyli po prostu wyciąć. Ale tu najlepsze efekty są w przypadkach niewielkich tatuaży. Przy dużych powierzchniach, niezależnie od przyjętej metody (wycinanie etapowe, wycinanie z pokryciem ubytku za pomocą płata lub przeszczepu, wycięcie po zastosowaniu rozciągnięcia skóry) usunięcie prowadzi zawsze do powstania rozległych blizn, które w większości przypadków mają nieestetyczny wygląd.

Istnieją również niezbyt profesjonalne i niezbyt bezpieczne "domowe" metody, którymi także można usunąć tatuaż - jeśli komuś nie przeszkadzają blizny lub obawa przed powikłaniami. Wykorzystanie na przykład salabrazji (chlorku sodu, czyli zwykłej soli kuchennej) wiąże się z wysokim ryzykiem niecałkowitego usunięcia oraz bliznowacenia. A przy zabiegu skaryfikacji (tu stosuje się roztwory słabych kwasów) z reguły pozostają widoczne blizny. Metody te nie znajdują zastosowania w praktyce medycyny estetycznej.

Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą usunięcia tatuażu jest laseroterapia. Polega ona na niszczeni i usuwaniu drobinek barwnika za skóry za pomocą lasera o odpowiedniej długości fali.
- Lasery rubinowe i neodymowo-yagowe typu Q-switch są najczęściej stosowane i do minimum zmniejszają ryzyko powstania blizn czy powikłań – mówi Maria Magdalena Stefaniak z AB-Med Laser Studio. - Do usunięcia tatuażu zazwyczaj konieczne jest kilka sesji w odstępach co 6-8 tygodni. W zależności od wielkości tatuażu jedna sesja trwa od 10 do 60 minut. Trzeba jednak pamiętać, że od rodzaju użytych w tatuażu barwników oraz głębokości, na jaką zostały wprowadzone (im głębiej tym trudniej je usunąć) w części przypadków osiąga się jedynie zmniejszenie intensywności jego kolorów tatuażu lub rozmycie konturów.

Użycia lasera Q-switch wymaga znieczulenia miejscowego, czasami w formie maści, czasami w formie zastrzyku. W czasie zabiegu barwnik jest wchłaniany przez układ odpornościowy organizmu i tatuaż staje się coraz bledszy. Po zakończeniu sesji rana smarowana jest kremem z antyseptykiem. Gojenie rany zajmuje kilka do kilkunastu dni. Prawie po każdym zabiegu usunięcia tatuażu występują czasowo przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w fakturze skóry, które w większości przypadków zanikają.

Jednak trzeba brać pod uwagę, że całkowite wygojenie się miejsca po tatuażu trwa od roku do trzech lat.
- Usuwaniu laserowemu mogą towarzyszyć efekty uboczne w formie blizn, bliznowców, infekcji bakteryjnych, alergii, powstania opryszczki - ostrzega M. Stafaniak z AB-Med Laser Studio. - Pomimo postępów w rozwoju medycyny estetycznej usunięcie tatuażu bez pozostawienia permanentnej blizny na skórze jest w wielu przypadkach niemożliwe. W celu zapobiegania rozwoju bliznowca stosujemy jednocześnie laser KTP, który skutecznie hamuje powstawanie naczyń w bliźnie i jej przerastanie. Ogólnie rzecz biorąc cały zabieg usuwania tatuażu jest mniej bolesny, niż samo jego zrobienie...

Słowo tatuaż pochodzi od terminu tatau, co w języku polinezyjskim oznacza zadawanie ran.  Dużo w tym słowie prawdy. Lepiej nie robić sobie tatuażu pod wpływem impulsu lub z imieniem tej jedynej osoby, by później nie przerabiać go na inny. Nawet jeśli medycyna estetyczna oferuje kilka możliwości pozbycia się niechcianego rysunku z ciała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto