Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zbudować myszomobil albo mieszadło do naleśników?

Karolina_Olejniczak
Karolina_Olejniczak
M.in. pojazd napędzany pułapkami na myszy i mieszadło do ciasta na naleśniki zrobione z wiertarki budowali uczestnicy Odysei Umysłu.

Odyseja Umysłu to nie tylko konkurs, ale program edukacyjny. Rozwija umiejętności kreatywnego myślenia. Wielkopolskie eliminacje odbyły się w sobotę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 na os. Czecha.
- To już 20. edycja Odysei Umysłu w Polsce. Wielkopolskie eliminacje do konkursu zgromadziły ponad 400 uczestników - informuje Edyta Skoryna, koordynator medialny - Każdy zespół ma 8 minut, aby zaprezentować jury swój projekt. Uczniowie na przygotowanie mieli 5 miesięcy.

Do walki ruszyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Uczestnicy startują w pięciu kategoriach długoterminowych: „Chwila dla myszomobila” (stworzenie pojazdu napędzanego wyłącznie przy pomocy... pułapek na myszy), „To raczej proste inaczej” (skonstruowanie nadmiernie złożonego urządzenia w stylu Ruby`ego Goldberga, które wykona proste zadanie), „Z notatnika przewodnika” (przedstawienie o przewodniku rodem z literackiej klasyki), „Da się na zawiasie” (budowa struktury z drzewa balsa, która utrzyma jak największy ciężar) oraz „Szczwana przemiana” (historia o czymś, co zmienia się wielokrotnie po to, aby finalnie powrócić do swej pierwotnej postaci). W trakcie trwania konkursu Odyseusze zmierzają się również z Problemami Spontanicznymi, które dowodzą zdolności sprytnego i twórczego myślenia "na zawołanie".

Projekt maszyny do naleśników uczniów z II LO w Chojnicach startował w konkurencji „To raczej proste inaczej”.
- Celem naszego projektu było zaprezentowanie prostej czynności w postaci nadmiernie złożonego przedmiotu – opowiada reprezentant II Liceum z Chojnic. – Wymyśliliśmy mieszadło do naleśników. Wszystko jest umieszczone w ławce. Ma to być teoretycznie proste jak w TV Mango, ale rzeczywiście i tak trzeba się narobić.

Wiertarka połączona łańcuchem z mieszadłem budowlanym mieszała ciasto, które potem uczniowie smażyli na żelazku, a zainteresowanych i jury częstowali już gotowym produktem.

W tej samej kategorii startowała drużyna Zespołu Placówek Oświatowych w Siedlisku - Kacper, Natasza, Jagoda, Dawid, Paweł i Magda. Ich projekt w sposób skomplikowany przedstawiał proces włączenia radia. Złożony mechanizm, który miał na sobie jeden z członków zespołu, przechodząc przez skomplikowany system rurek, wężyków i kubków, uruchamiał na końcu płytę CD.

W dwudziestoletniej historii konkursu w Polsce w finałach światowych Wielkopolanie zdobyli aż 14 złotych, 10 srebrnych i 6 brązowych medali. Tegoroczny finał krajowy odbędzie się w dniach 2-3 kwietnia w Gdańsku.

Zwycięska drużyna pojedzie na 32. Finały Światowe do Waszyngtonu. Może będzie to drużyna w Wielkopolski?

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.

Czytaj też:
Sukces poznaniaków w „Odysei Umysłu”!

Nagrodę Ranatra Fusca - wyróżnienie za wyjątkową kreatywność – otrzymali uczniowie poznańskiej Dębinki, uczestnicy Światowego Finału Konkursu Odysei Umysłu w USA.



**

**

 

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto