Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdego z nas czekają wrzody?

Redakcja
Ośmiu na dziesięciu Polaków zakażonych jest bakterią odpowiedzialną za występowanie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Co gorsze, nie wiadomo jak zapobiegać zakażeniu! Ale nie musimy być skazani na wrzody!

Helicobacter pylori, bo tak nazywa się ta bakteria,  żyje na błonie śluzowej żołądka oraz dwunastnicy. Występuje w organizmie każdego człowieka a to czy się uaktywni, w dużej mierze zależy od stylu życia.

- Blisko 84 proc. Polaków zakażonych jest Helicobacter pyroli, bakterią odpowiedzialną za występowanie wrzodów żołądka i dwunastnicy - twierdzi gastroenterolog, prof. Krzysztof Celiński, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”. -  Większość społeczeństwa nie wie, że niezdrowa dieta, stres i korzystanie z używek,

tj. palenie papierosów ma wpływ na rozwój i przebieg zakażenia.

Nie są znane sposoby rozprzestrzeniania się helicobacter pylori ani metody zapobiegania zarażeniu. - W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad higieny żywienia: spożywanie potraw czy picie wody wiadomego pochodzenia, dokładne mycie rąk przed przygotowaniem posiłku – mówi prof. Celiński.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się wrzodów można też… zmienić swoje przyzwyczajenia. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Przede wszystkim należy jeść lekkostrawne posiłki - powoli i systematycznie ok. 4-5 razy dziennie. Z menu należy wykluczyć te potrawy, które wcześniej powodowały lub nasilały dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Trzeba niestety zrezygnować z używek – palenia papierosów, picia alkoholu, mocnej kawy czy herbaty.

To może być bardzo trudne, ale unikaj stresu! Przepracowanie i mała ilość snu sprzyjają powstawaniu choroby i jej nawrotom.
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński – ekspert w zakresie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, gastroenterolog. Pan Profesor pracuje w Katedrze i Klinice Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jest członkiem Zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.

Musimy wiedzieć, że pierwsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego należy zawsze konsultować z lekarzem. Przyjmowanie leków „na własną rękę” może nasilić objawy.

Nadkwasota, zgaga, wzdęcia, nudności czy wymioty często są bagatelizowane przez pacjentów. Podczas kontrolnych wizyt u lekarza nie mówią o dolegliwościach, tymczasem mogą one być objawem rozwijającej się choroby. Skuteczne leczenie w dużej mierze zależy od aktywnej współpracy lekarza i chorego oraz szybkiego wykrycia schorzenia.

Dlatego, podczas wizyty u lekarza nie wstydź się mówić o problemie i oczekuj od lekarza informacji na temat dolegliwości. Nie bagatelizuj objawów, które negatywnie wpływają na jakość Twojego życia. Zadawaj pytania, które pomogą w zrozumieniu przyczyn problemów z żołądkiem. Poproś o przedstawienie planu działania, czy to w obserwacji dolegliwości, czy to w podjętym leczeniu.


Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach zdrowotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto