Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino wchodzi do szkół!

Marcin Błaszkiewicz
Marcin Błaszkiewicz
"Dług", "Rejs", "Cześć Tereska" i "Hydrozagadkę" - te i wiele innych kultowych polskich filmów będą mogli na lekcjach oglądać uczniowie. Dziś w Poznaniu ruszył projekt "Filmoteka Szkolna".

Filmoteka Szkolna jest projektem edukacyjnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który ma zapewnić uczniom zdobycie wiedzy o filmie i jego recepcji. Filmoteka to zestaw 26 lekcji tematycznych na płytach DVD. Na każdą z lekcji składa się film fabularny oraz film dokumentalny lub animowany, a także dwa komentarze: filmoznawczy prof. Tadeusza Lubelskiego i etiuda studentów łódzkiej szkoły filmowej na temat jednego z filmów znajdujących się na płycie.

 

Równolegle z projektem ruszyła strona internetowa, która dla uczniów będzie miejscem dyskusji, a dla nauczycieli - źródłem dodatkowych materiałów. Na stronie również będą się pojawiały nowe filmy, które szkoły będą mogły ściągnąć.

 

Pakiety z filmami są właśnie wysyłane do 14 tysięcy polskich gimnazjów i liceów, a na inaugurację projektu w Poznaniu przybył prezydenta Ryszard Grobelny oraz znani aktorzy Piotr Adamczyk i Rafał Mohr.

- Mam nadzieję, że projekt spełni swoją funkcję i dotrze do młodych ludzi. Kultura jest czymś, co nas fascynuje i rozwija, dlatego ważne jest, aby filmy zobaczyło jak najwięcej osób – mówił Grobelny podczas spotkania.

Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Filmowej, której po trzech latach pracy udało się ukończyć projekt, jest z niego bardzo zadowolona.

- Twórczość młodych artystów jest lepiej odbierana i rozumiana przez uczniów niż starsze filmy. Mam nadzieję, że powstaną szkolne kluby filmowe, które będą rozwijać się razem z naszym projektem. Jeśli nasze działania okażą się sukcesem, to w przyszłości może zostać wydana Filmoteka Szkolna 2 „Kino światowe” – mówiła Agnieszka Odorowicz.

 

Według prof. Marka Hendrykowskiego projekt jest realizacją marzeń dwóch, trzech pokoleń filmowców. Jest pod wrażeniem, że tak małymi kosztami (3,2 mln zł) udało się zdobyć licencje do tylu filmów - często aby ją zdobyć, trzeba uzyskać zgodę kilku osób, co nie zawsze jest łatwe.

Na płytach znalazło się 55 filmów wybitnych i znaczących dla polskiego kina – od „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy, przez „Eroikę” Andrzeja Munka czy „Rejs” Marka Piwowskiego po „Dług” Krzysztofa Krauzego i „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego. Filmy zostały poddane cyfrowej renowacji. Niektóre były w tak złym stanie, że opóźniło to zakończenie projektu o pół roku.

 

- Zazdroszczę uczniom, że będą mogli obejrzeć po kolei te wszystkie filmy – mówił Piotr Adamczyk, który zachęcał uczniów, by zaczęli oglądać filmy. - Myślę, że jeśli obejrzą pierwszy film, to na pewno sięgną też po pozostałe.

Uroczystość zakończył pokaz przykładowej lekcji, na której zostały wyświetlone fragmenty „Defilady” Andrzeja Fidyka oraz „Egzaminu dojrzałości” Marcela Łozińskiego. Uczniowie chętnie brali udział w przeprowadzanej lekcji - miejmy więc nadzieję, że zgodnie z nadziejami jego twórców projekt okaże się wielkim sukcesem.

 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto