Kolejne zmiany w mandatach! Rewolucja dla kierowców. W grudniu będzie nowy taryfikator mandatów

mf
To będzie prawdziwy szok dla polskich kierowców. Jeszcze w tym roku drastycznie mają wzrosnąć mandaty za przekraczanie przepisów drogowych. Rząd przyjął już projekt, o którym mówiono już od kilku miesięcy. Taryfikator mandatów, znacznie ostrzejszy od obecnie obowiązującego, może wejść w życie jeszcze w tym roku. Ile zapłacimy za wykroczenia drogowe?

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
To będzie prawdziwy szok dla polskich kierowców. Jeszcze w tym roku drastycznie mają wzrosnąć mandaty za przekraczanie przepisów drogowych. Rząd przyjął już projekt, o którym mówiono już od kilku miesięcy. Taryfikator mandatów, znacznie ostrzejszy od obecnie obowiązującego, może wejść w życie jeszcze w tym roku. Ile zapłacimy za wykroczenia drogowe? Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press
Udostępnij:
To będzie prawdziwy szok dla polskich kierowców. Jeszcze w tym roku drastycznie mają wzrosnąć mandaty za przekraczanie przepisów drogowych. Rząd przyjął już projekt, o którym mówiono już od kilku miesięcy. Taryfikator mandatów, znacznie ostrzejszy od obecnie obowiązującego, może wejść w życie jeszcze w tym roku. Ile zapłacimy za wykroczenia drogowe?

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Nowe rozwiązania na mocy, których wzrosnąć miałyby mandaty mogą wejść w życie już od 1 grudnia. Prace nad projektem idą pełna parą. Ma to związek między innymi z utrzymującą się wysoką liczba wypadków, do jakich rocznie dochodzi na polskich drogach.

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 r., jak czytamy na moto.pl, zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których 2 491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8 805 ciężko. Co istotne, niemalże 90 proc. z nich wydarzyło się z winy kierujących.

To główny powód, dla którego rząd drastycznie chce podnieść mandaty za łamanie kodeksu drogowego. Od ponad 20 lat maksymalna stawka mandatu w przypadku pojedynczego wykroczenia drogowego - wynosi 500 zł. Od grudnia stawki te mają drastycznie wzrosnąć. Powstaje nowy taryfikator mandatów.

Taryfikator mandatów. Podwyższenie grzywny

Projekt przewiduje zmianę w Kodeksie wykroczeń.

  • Zakłada ona w przypadku wykroczeń drogowych podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Zwiększona zostanie ponadto wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym - do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń - do 6 tys. zł.
  • Nowym rozwiązaniem jest kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni.

Punkty karne zerują się dopiero po 2 latach

Wprowadzony zostanie mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Powinno to zapewnić szybkie i skuteczne doprowadzenie do wykonania kary.

  1. Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Limit punktów karnych nie ulegnie zmianie.
  2. Urząd Skarbowy będzie mógł zaliczyć zwrot podatku na poczet nieopłaconego mandatu karnego. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie nieuchronności kary i egzekucji grzywien nakładanych za popełnione wykroczenia drogowe.

Większa ochrona pieszych

Minimalna grzywna za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu) wyniesie nie mniej niż 1,5 tys. zł. Jeśli w ciągu 2 lat sprawca ponownie popełni takie naruszenie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł. W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Surowe mandaty dla piratów drogowych

  • Przekraczanie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy też poza tym obszarem.
  • Jeśli sprawca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu 2 lat, to zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

Objeżdżanie zapór, wjeżdżanie lub wchodzenie na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone oraz wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy to najczęstsze przyczyny tragicznych wypadków z udziałem pojazdów szynowych. Za takie wykroczenia będzie grozić minimalna grzywna w wysokości 2 tys. zł.

Prowadzenie pojazdu bez wymaganego uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. Jeśli sprawca ww. wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

Kary dla pijanych kierowców o wiele wyższe

Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł.

Jeździsz bezpiecznie zapłacisz mniej za OC

Standardem działań firm ubezpieczeniowych w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania czy Irlandia, jak donosi portal moto.pl, jest włączanie do taryfy ubezpieczeń komunikacyjnych informacji o wykroczeniach popełnianych przez kierowcę. Dzięki temu firmy ubezpieczeniowe mogą zaoferować niższe składki kierowcom, którzy jeżdżą bezpiecznie. Projekt ustawy umożliwi udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Po zakończeniu oceny ryzyka zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy.

Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne zmiany w mandatach! Rewolucja dla kierowców. W grudniu będzie nowy taryfikator mandatów - Toruń Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie