Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konfiturą z czerwonej cebuli podbił serca jury. Olimpijski brąz w poznańskiej kuchni

Paulina Rezmer
materiał prasowy
Olimpijski brąz w kategorii kuchnia ciepła - oto trofeum jakie polscy kucharze przywieźli z XXV Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie. Wśród nich był poznaniak Tomasz Purol.

Chociaż w kuchni spędza połowę życia, na szybki obiad ugotowałby makaron. Nikomu nie radzi odmawiania sobie szczęśliwych zakończeń, przez które rozumie...doskonałe desery. Medalista olimpijski gotuje w Poznaniu.
Zobacz też: Wielkopolanie jedzą coraz więcej ziemniaków

Zawody, na wzrór tych sportowych, odbywają się co cztery lata. W skład drużyny reprezentującej Polskę na XXV Olimpiadzie Kulinarnej weszło sześć osób: pięciu szefów kuchni i jeden cukiernik. Na stołach królowały przepiórki, cielęcina i konfitura z czerwonej cebuli.

Z nożem po medal

- Profesjonalne gotowanie to "sport" dla mężczyzn. Nie dlatego, że gotują lepiej, ale dlatego, że zmagają się z ogromnym stresem. Tak było również w Erfurcie - mówi Tomasz Purol. - Jury ocenia przede wszystkim smak przygotowanych potraw, ale to nie wszystko. Na zawodach tłumy patrzą nam na ręce, bo gotowanie odbywa się na widoku, w przeszklonych boksach. Zawodnicy muszą spełnić szereg kryteriów. Ocenie podlega styl pracy, utrzymywanie czystości na stanowiskach, serwowanie dań, a także procesy technologiczne- wylicza Purol.

Do tych ostatnich zalicza się np. konfitowanie mięsa w tłuszczu gęsim. Ale też po prostu pieczenie, smażenie czy gotowanie. Na przyrządzenie 110 porcji drużyny miały 6,5 godziny. Na ich przygotowanie zużyto kilogramy warzyw i 55 przepiórek. Lepsi od naszych okazali się tylko Szwedzi i Duńczycy. Na co dzień Tomasz Purol szefuje w kuchni poznańskiej restauracji Concordia Taste, gdzie postanowił zaprowadzić nowe porządki. Za jego sprawą na stoły powracają zapomniane warzywa: brukiew, czy jarmuż. Nie brakuje też serów z wielkopolskich gospodarstw.

Kuchnia mistrzów
Restauracja Concordii Design rozsmakowała się w dobrych kucharzach. Drugim szefem kuchni jest tam Krzysztof Nawrocki, srebrny medalista Kulinarnego Pucharu Polski. Konkurs rozegrał się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas tegorocznej Polagry. Jak mówił Nawrocki, kulinarne mistrzostwa to przede wszystkim okazja do nauki i szukania inspiracji.

Przepisy Tomasza Purola na kremową zupę z pieczonych pomidorów i dorsza w koprze włoskim

Szefowie kuchni są zgodni co do tego, że warto postawić na świeże, sezonowe i przede wszystkim lokalne produkty. Niewyczerpaną skarbnicą kulinarnej wiedzy są tradycyjne przepisy i wiedza gospodarzy. To od nich warto wyciągać tajniki wielkopolskiej kuchni, które potem w nieskończoność można przerabiać i unowocześniać. Właśnie dlatego w kuchni Purola i Nawrockiego królują dynia, cukinia i pasternak. Ale tylko do końca listopada, potem czas na zmianę warzywnej dekoracji.

- Kobiety przeważnie nie są w stanie znieść stresu, który towarzyszy zawodowemu gotowaniu - mówi Tomasz Purol, szef kuchni Concordia Taste.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto