Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korekta nosa

materiał informacyjny
Kształt nosa cechuje to, jak prezentuje się nasza twarz. Często nawet drobne mankamenty w odstępstwie od urodowych standardów powodują kompleksy u wielu osób. Jednak problemy z „krzywym” nosem mogą okazać się o wiele poważniejsze. Skrzywiona przegroda nosowa może powodować trudności z oddychaniem i być przyczyną niewydolności organizmu i poważniejszych schorzeń. Dlatego warto pamiętać, że korekta nosa to nie tylko zabieg mający poprawić nasz wygląd. Czy warto zrobić sobie operację nosa?

Skrzywiona przegroda nosowa może powodować trudności z oddychaniem i być przyczyną niewydolności organizmu i poważniejszych schorzeń. Dlatego warto pamiętać, że korekta nosa to nie tylko zabieg mający poprawić nasz wygląd. Czy warto zrobić sobie operację nosa?

Korekta nosa – jak to się zaczęło?

Wydawać by się mogło, że medycyna estetyczna to wynalazek XX wieku. Jednak jej początków, a zwłaszcza zabiegów związanych z korekcją nosa, można szukać już w starożytności. Pierwsze próby „naprawiania” nosów podejmowali już Egipcjanie około 3000 lat przed naszą erą. Tego typu zabiegi były początkowo przeprowadzane na zwłokach i miały związek z mumifikacją. Takie „operacje” polegały na wkładaniu pod skórę kości lub przedmiotów, które miały poprawić wygląd zmarłego w zaświatach.

Jednak za ojca rhinoplastyki (tak nazywa się fachowo korekcję nosa) uważany jest działający na terenie starożytnych Indii Sushruta. Jest on także autorem jednego z najstarszych zapisanych dzieł związanych z zabiegami dotyczącymi korekcji nosa i chirurgii w ogóle. Z jego zaleceń korzystano przez wiele lat. Również w erze nowożytnej.

Kolejny etap rozwoju rhinoplastyki ma miejsce w Europie, we Włoszech w okresie Cesarstwa Rzymskiego oraz później w czasie średniowiecza. Kolejne kroki milowe w medycynie estetycznej to już XIX i XX wiek, kiedy zabieg nabierał charakteru, jaki znamy dzisiaj.

Jakie są przyczyny korekcji nosa?

Korekcja nosa to obok operacji plastycznych piersi jeden z najczęściej wybieranych zabiegów chirurgii plastycznej. Co więcej, jego popularność cały czas rośnie. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Coraz więcej osób decyduje się na poprawę swojego wyglądu, ale także coraz więcej osób ma świadomość tego, że korekcja nosa po urazach mechanicznych czy w przypadku wad wrodzonych, może znacznie poprawić komfort życia oraz wpłynąć na poprawę zdrowia.

Jeżeli chodzi o zalecenia medyczne, to najczęściej koryguje się wrodzone wady rozwojowe twarzoczaszki oraz wspomniane wyżej zmiany związane z nabytymi urazami. Zabieg korekcji nosa stosuje się także w przypadku rozszczepienia wargi lub podniebienia. Jeżeli chodzi o zabiegi związane z typowo estetycznym wyglądem, to najczęściej operowane są takie defekty jak tak zwany murzyński nos, zbyt długi nos, nos krzywy oraz garbaty. Wymienić tutaj można opadający czy za duży czubek nosa. Zabieg wybierają także osoby, które mają asymetrycznie położony nos, czubek nosa czy jego skrzydełka.

Przed przystąpieniem do zabiegu musi być przeprowadzony wywiad z pacjentem oraz muszą być wykonane określone badana, które pomogą określić, czy pacjent będzie mógł być faktycznie poddany takiej operacji. Trzeba pamiętać, że korekcja nosa to poważna operacja, w czasie której może dojść do różnego rodzaju powikłań. Na taki zabieg nie mogą pozwolić sobie między innymi osoby z chorobami serca i układu krążenia, a także kobiety w ciąży czy osoby uczulone na środki znieczulające.

Więcej informacji na temat zabiegów pozwalających na skorygowanie wyglądu nosa, a także klinik, które oferują tego typu zabiegi znajdziesz na stronie **

www.tourmedica.pl

**. Dzięki niej możesz sprawdzić również ceny zabiegów związanych z medycyna estetyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto