MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Ignacy Posadzy - świętym?

Romana BRZEZIŃSKA
Metropolita poznański abp Juliusz Paetz, w sobotę o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej rozpocznie proces beatyfikacyjny ks. Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i ...

Metropolita poznański abp Juliusz Paetz, w sobotę o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej rozpocznie proces beatyfikacyjny ks. Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla.

Proces zainaugurowany zostanie w dniu 103. rocznicy urodzin ks. Posadzego.

Pochodził z Szadłowic koło Inowrocławia.– Jego rodzice, straciwszy dwóch synów, przyrzekli Bogu, że jeśli urodzi się im jeszcze jeden syn, dołożą starań, aby wychować go na kapłana – mówi prof. Maria Paradowska, autorka biografii księdza. Wcześnie zainteresował się problemem emigrantów. Z jego rodzinnych Szadłowic wyjeżdżali chłopi do pracy w Zagłębiu Ruhry, a niektórzy do Stanów Zjednoczonych. W 1917 r. młody Ignacy zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Później, w okresie studiów w Muenster i Fuldzie zetknął się z wychodźcami, którzy skarżyli się na brak opieki duszpasterskiej.

Ku emigrantom

Po I wojnie światowej wrócił do wolnej Polski. 19 lutego 1921 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Rozpoczął pracę duszpasterską w poznańskiej farze. Po 3 latach został prefektem seminarium męskiego, potem żeńskiego. W 1932 roku na życzenie Prymasa Hlonda zajął się tworzeniem zgromadzenia męskiego, Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. W Potulicach koło Nakła stworzył Dom Macierzysty nowego Zgromadzenia, który wspierało finansowo wielu biskupów, księży i świeckich z całej Polski.

Paszporty

W czasie II wojny światowej ks. Posadzy ukrywał się w Krakowie przed gestapo. Po wojnie władze PRL niechętnie wydawały pozwolenia na wyjazdy księży za granicę. Kilku chrystusowców pracowało w Europie, ale byli to ci, których rzuciły tam losy wojenne. Dopiero w 1961 r. chrystusowcy otrzymali paszporty i wyruszyli w świat. Ksiądz Ignacy przystąpił w 1958 roku do tworzenia Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, do pomocy duszpasterskiej księżom pracującym wśród Polonii. Stworzył od podstaw tę żeńską wspólnotę zakonną, z domem głównym w Morasku.

Po 17 latach

17 stycznia 1984 roku w Puszczykowie Ojciec Ignacy Posadzy zakończył swoją ziemską wędrówkę. Jego ciało spoczęło na cmentarzu miłostowskim w Poznaniu. W telegramie kondolencyjnym Ojciec Święty Jan Paweł II napisał, że był on człowiekiem wiary, kontemplacji i apostolstwa.

Beatyfikacja

(z łac. ,,beatificare" – wyróżniać, czynić szczęśliwym), w Kościele katolickim akt uznania osoby sługi Bożego za błogosławionego, to jest obdarzonego szczególną łaską dawania świadectwa wierze przez głębię życia religijnego, miłość bliźniego i czynienie dobra, cuda, męczeńską śmierć itp. Poprzedza ją proces beatyfikacyjny, w trakcie którego bada się drobiazgowo życie danej osoby.

Kanonizacja

to zaliczenie, po przeprowadzeniu procesu kanonizacyjnego, osoby zmarłej w poczet świętych i przyznanie jej publicznego kultu. Początkowo wystarczyła jedynie opinia wiernych o świętości danej osoby. Od końca XII w. jedynie papież może wyrokować o świętości danej osoby.

Advocatus Diaboli

czyli Adwokat Diabła to popularny przydomek nadawany Promotorowi Wiary, urzędnikowi watykańskiej Kongregacji Rytów. Jego zadaniem jest skrupulatne badanie wszystkich dowodów, zarówno tych dotyczących cudów jak i cnót, w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Każda wątpliwość musi zostać zadawalająco wyjaśniona przed wydaniem pozytywnej opinii na temat danego przypadku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto