Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laser kontra włos

Lilia Łada
Lilia Łada
Minęły już czasy depilatorów, plastrów i maszynek do golenia - coraz więcej osób wybiera depilację laserową zwłaszcza w czasie karnawału. Jak to wygląda i ile kosztuje?

Nowoczesna metoda usuwania zbędnego owłosienia czyli depilacja laserowa polega na usuwaniu niepotrzebnych włosków za pomocą wiązki lasera, który wnika głęboko w skórę i niszczy cebulkę włosa razem z korzeniem. Jest to metoda bezpieczna i nieinwazyjna, a do tego bezbolesna i szybka. Po serii kilku zabiegów niemal całkowicie można pozbyć się  niechcianego owłosienia.

- Włos zostaje podgrzany do 70ºC i następuje jego spalenie – wyjaśnia mgr Maria Stefaniak z AB-Med Laser Studio. - Promień lasera wnika odpowiednio głęboko i powoduje trwałe jego zniszczenie lub obumarcie. Jest to skuteczne w pierwszej fazie wzrostu włosa, w której znajduje się ich tylko około 20 proc. i dlatego zabiegi należy powtarzać, aby uzyskać spodziewany efekt.

Urządzenie takie jak IPL (Intense Pulse Light) pozwala na szybszy zabieg zwłaszcza na dużych powierzchniach z uwagi na większe głowice i emisję fali o różnych długościach. Natomiast najnowszej generacji system VPL Energist Ultra (Variable Pulsed Light) przeznaczony jest do trwałego usuwania owłosienia, a w czasie jednego widocznego błysku generowanych jest szereg szybkich i drobnych błysków.

- Urządzenie Energist Ultra, które stosujemy w naszym salonie, pozwala regulować zarówno ilość, jak i odstępy oraz czas trwania poszczególnych mikrobłysków – mówi mgr Maria Stefaniak ze studia AB-Med. – Pozwala to na skuteczne działanie z ograniczeniem podgrzewania sąsiednich tkanek, co czyni metodę prawie bezbolesną i bardziej efektywną. Daje też szersze możliwości wykonywania depilacji u osób z jasnymi włosami, z różną strukturą włosa i z ciemnym fototypem skóry.

VPL to jedyne urządzenie, pozwalające na wykonanie zabiegu na skórze z ciemną karnacją i jedyne, stosowane w krajach o wysokim stopniu nasłonecznienia. Można zatem bezpiecznie wykonywać zabiegi także latem, co na innym sprzęcie nie jest wskazane.

Przed zabiegiem lekarz lub dyplomowany kosmetolog powinien przeprowadzić wywiad medyczny, żeby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania i uniknąć późniejszych powikłań.

- Należy się również zorientować, czy laser do depilacji ma właściwe certyfikaty bezpieczeństwa i jakości oraz czy gabinet ma rekomendację - radzi mgr Maria Stefaniak z AB-Med Laser Studio. - Kwalifikację do zabiegów powinien dokonywać lekarz. Wtedy w przypadku ewentualnych problemów pacjent ma bezpośredni dostęp do specjalisty, może skorzystać ze znieczulenia, jak również otrzymać receptę na leki łagodzące.

Są także przeciwwskazania do takiego zabiegu.
- Głównie jest to ciąża, intensywna opalenizna, stosowanie samoopalaczy, cukrzyca, łuszczyca, bielactwo, skłonności do bliznowacenia, a nawet aspiryna (1 tydzień przed zabiegiem) – wylicza kosmetolog. -  Przed samym zabiegiem konieczne jest odstawienie leków przeciwkrzepliwych, należy unikać słońca i solarium,  odpowiednio nawilżyć skórę przed zabiegiem i nie pić alkoholu w dniu jego wykonywania.

Dodatkowo przed samym zabiegiem włosy należy zgolić. Zbyt wczesne wygolenie spowoduje niewielki odrost włosa, który zostaje spalony i może dojść do poparzeń, jak i do stanów zapalnych wokół mieszków włosowych, a tym samym do bolesności zabiegu i niepotrzebnych podrażnień.

Głowica laserowa o powierzchni 5 cm kwadratowych, którą wykonuje się zabieg, pozwala na bardzo szybkie jego wykonanie, nawet na dużych powierzchniach, takich jak plecy czy uda. Błyski lasera nie stanowią zagrożenia, a w czasie zabiegu może być jedynie odczuwalne delikatne pieczenie. Nie jest też wymagane stosowania leków znieczulających,  za to korzystne jest picie dużych ilości wody mineralnej.

Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na przeprowadzony zabieg. Może wystąpić rumień, zaczerwienienie, delikatny obrzęk, swędzenie, pieczenie, suchość skóry, a zmiany te bardzo szybko ustępują, zwykle w ciągu kilku godzin, rzadko utrzymują się przez kilka dni.  W kolejnych kilku dniach po zabiegu zaleca się stosowanie kremów łagodzących, ale pod żadnym pozorem nie należy stosować kosmetyków, mydła, spirytusu i dezodorantów w okolicach podrażnionych i zaczerwienionych, konieczna jest też ochrona skóry przed słońcem i solarium, unikanie sauny lub podczerwieni.

Najlepsze efekty daje seria 4-6 zabiegów co 5-7 tygodni, a jest to powiązane z cyklem życia włosów – w danym momencie część z nich jest w fazie wzrostu i wtedy wykonuje się depilację laserową - a inne w fazie uśpienia. W celu podtrzymania efektów dwa razy w roku powinno się zabieg powtórzyć. 
- Bywają jednak klientki, którym wystarczą 2-3 zabiegi i mają problem owłosienia z głowy – mówi M. Stefaniak.

Ceny przykładowych  zabiegów laserowych w Poznaniu:
łydki – 300 – 600 zł
uda  - 400 – 700  zł
ramiona – 200 – 350  zł
okolice bikini – 200 – 500 zł
górna warga – 100 – 200 zł
plecy (mężczyźni) – 400 – 800 zł



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto