Latające motocykle i bolesne upadki żużlowców

Turniej „Nadzieje Polskiego Żużla” pokazał, jak niebezpiecznym sportem jest speedway. Młodzi żużlowcy co rusz zaliczali groźne upadki, a turniej zakończono po 16 z 22 biegów.

W turnieju „Nadzieje Polskiego Żużla” wystartowali zawodnicy, którzy dopiero w tym roku zdobyli licencję żużlową. Na zawody na golęcińskim torze przyjechali młodzi wychowankowie Unii Leszno, Unibaksu Toruń, Falubazu ZKŻ Zielona Góra, KM Ostrów Wlkp., Startu Gniezno, Stali Gorzów i oczywiście PSŻ Poznań. Niektórzy z nich mieli nawet 15 lat!

W barwach Skorpionów pojawił się Patryk Głowania, który w piątek zaliczył groźny wypadek na treningu. Przypomnijmy, że w piątek na golęcińskim torze poważnie ranny został inny młody zawodnik Adam Dyczko, który cały czas leży nieprzytomny w poznańskim szpitalu.

O tym, jak groźny jest żużel, każdy z widzów mógł w niedzielę zobaczyć na własne oczy. Pierwszy bieg miał aż trzy powtórki i do mety dojechał tylko Adam Strzelec z ZKŻ Zielona Góra! Wcześniej poszczególni zawodnicy zaliczali upadki lub defekty.

Niestety, w upadkach celowali młodzi żużlowcy PSŻ Poznań. W trzecim biegu Adrian Kozłowski uderzył w bandę na drugim łuku. Jadący w tym momencie na drugiej pozycji jego kolega z drużyny – Patryk Głowania nie zmieścił się z kolei w drugim łuku. Na domiar złego zawodnik długo nie podnosił się z ziemi i na tor wjechała karetka. Okazało się, że Głowania przy upadku złamał sobie nadgarstek.

Trzeci ze Skorpionów – Rafał Dąbrowski też nie ukończył swojego wyścigu. Ambitny zawodnik zaprezentował bardzo agresywny styl jazdy, niestety, zbyt agresywny. Toczył wspaniały zacięty bój z Marcinem Wawrzyniakiem, ale na jednym z łuków uderzył przednim kołem w motocykl rywala.

Podobny przebieg miała większość biegów i w efekcie po godzinie rywalizacji udało się rozegrać zaledwie... trzy biegi (sic!). Później nie było lepiej – kibice dalej oglądali festiwal upadków, a po upadku Łukasz Sówki na torze znów pojawiła się karetka.

Przedłużające się zawody zdecydowano się zakończyć po 16 biegach. Wygrał Adam Strzelec z Falubazu ZKŻ Zielona Góra, który w czterech startach zgromadził 10 punktów. Drugie miejsce zajął Tobiasz Musielak z Unii Leszno, a trzecie Marcin Wawrzyniak ze Startu Gniezno.

Najlepszy z zawodników PSŻ – Rafał Dąbrowski wywalczył 5 „oczek” i dało mu to 10. miejsce. Adrian Kozłowski z trzema punktami zajął 14. lokatę.

Podium turnieju "Nadzieje Polskiego Żużla 2009".

Wyniki "Nadzieje Polskiego Żużla 2009": 1. Adam Strzelec (Falubaz Zielona Góra) - (3,3,1,3) 10