Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malta Festival 2012: Seans na dwoje widzów Anta Hamptona

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Niezwykły sposób, w jaki Ant Hampton nakazuje widzom ...
Niezwykły sposób, w jaki Ant Hampton nakazuje widzom ... Ant Hampton
Niezwykły sposób, w jaki Ant Hampton nakazuje widzom odbiór "Elsewhere, Offshore. Part 1: Cue China", sprawia, że niełatwo będzie zapomnieć to doświadczenie.

Ciekawie jest już przy zakupie biletów, kiedy okazuje się, że widownia pojedynczego spektaklu, a raczej seansu, będzie składać się z dwóch osób, nie mniej i nie więcej. Jeszcze ciekawiej jest przed wejściem – każdy z dwóch widzów musi być dokładnie zmierzony w pozycji siedzącej.

Oboje widzowie oglądają seans, siedząc dokładnie naprzeciwko siebie i wpatrując się sobie w oczy i to z bardzo niewielkiej odległości – praktycznie dotykając się kolanami. Sam seans jest wyświetlany przez teleprompter na dwóch ekranach, „nakładając” wyświetlany obraz na twarz drugiego widza. Wymaga to siedzenia w całkowitym bezruchu przez blisko pół godziny, co dodatkowo buduje niezwykły nastrój.

Sam seans ma formę wideoczatu, w którym „rozmawiamy” z chińskim robotnikiem z fabryki sprzętu elektronicznego. Wrażenie jest niezwykle realne – raz widzimy twarz naszego chińskiego „rozmówcy”, a raz siedzącego po drugiej stronie widza. Przez to ma się wrażenie, że jego twarz to nasze własne odbicie na ekranie komputera.

Sama opowieść chińskiego bohatera mówi o jego chorobie, której nabawił się przez kontakt ze szkodliwą substancją używaną do czyszczenia ekranów. Nikt z jego bliskich nie wie o chorobie, w kulturze Chin choroba to temat tabu. O tym się nie mówi, aby nie być ciężarem dla swoich bliskich, dlatego bohater o swoim cierpieniu może rozmawiać tylko na wideoczatach z obcymi ludźmi.

Forma seansu jest niezwykle realna – bliskość z jednej strony drugiego widza, z drugiej wrażenie prawdziwego wideoczatu sprawia, że szybko zapominamy, że to tylko spektakl, czujemy, jakby wszystko działo się naprawdę, chociaż sami przecież tylko siedzimy, patrzymy i słuchamy.

Gorąco polecam „Elsewhere, Offshore. Part 1: Cue China” nawet nie tyle ze względu na treść, co na niezwykłą formę, której nie zapomina się na długo. Efekt jest jeszcze lepszy, gdy Waszym drugim widzem jest zupełnie obca osoba, dlatego jeśli planujecie wybrać się na seans z kimś znajomym, wybierzcie różne godziny seansów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto