Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy kolejnych 8 Wspaniałych!

Lilia Łada
Lilia Łada
Są zwykłymi uczniami, ale po lekcjach zamiast do kina idą do hospicjum lub szpitala - by pomagać. Zostali uhonorowani tytułami 8 Wspaniałych.

Konkurs 8 Wspaniałych odbywa się w Poznaniu już od 16 lat, a biorą w nim udział uczniowie poznańskich gimnazjów i liceów, którzy odznaczają się wrażliwością na potrzeby innych i zawsze chętnie spieszą z pomocą potrzebującym. Ośmiu z nich co roku zostaje uhonorowanych tytułem 8 Wspaniałych, a jeden z nich reprezentuje Poznań na ogólnopolskim konkursie. 8 Wspaniałych odbywa się w ponad 100 miastach Polski.

60 kandydatów

W tym roku do konkursu zgłoszono 60 kandydatów, wybór nie był więc łatwy, zwłaszcza że - jak zauważył Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty - trudno dokonywać porównań w takiej dziedzinie jak działalność charytatywna, a jeszcze trudniej ocenić, kto robi więcej i lepiej...
- Mamy coraz mniej czasu dla siebie nawzajem - mówił wiceprezydent Sławomir Hinc. - I piękne jest to, że ciągle są ludzie, którzy ten czas dla innych znajdują...

A czym zasłużyli się tegoroczni laureaci? Marta Tomaszek, uczennica z "Marcinka", w wolnym czasie opiekuje się starszymi ludźmi ze swojego osiedla, pomaga też w parafialnej świetlicy. Darek Madej, uczeń Technikum Fryzjerskiego jest wolontariuszem fundacji "Mały piesek Zuzi", gdzie prowadzi dogoterapię z niepełnosprawnymi dziećmi. Klaudia Barczak z Liceum Profilowanego Zespołu Szkół Odzieżowych organizuje imprezy i zbiórki na rzecz potrzebujących z Domu Samotnej matki, Klubu Seniora i Pogotowia Opiekuńczego.

Paulina Drapikowska z II LO organizuje zabawy i czyta książki dzieciom w świetlicy, pomaga też niepełnosprawnym w czasie olimpiady specjalnej i osobom starszym z Domu Pomocy Społecznej. Katarzyna Pejka, również z II LO, pomaga w Hospicjum Palium, pomaga przy organizacji wszystkich imprez dla hospicjum. Ewelina Przygocka z Liceum Profilowanego przy ZSZ nr 1 jest członkiem Stowarzyszenia Ludzi z Epilepsją i Niepełnosprawnych "Koniczynka", gdzie bardzo aktywnie pracuje, opiekuje się też dziećmi z osiedla, którym pomaga odrabiać lekcje.

Marta Rak z II LO działa w szkolnym wolontariacie i przy parafii Św. Andrzeja Boboli, pomaga przy organizacji zbiórek i koncertów na rzecz Domu Opieki Społecznej prowadzony przez siostry serafitki, działa też w fundacji "Mam Marzenie". Marta Wawrzyniak, uczennica gimnazjum nr 6 organizuje pogotowie edukacyjne w swojej szkole, koncerty i aukcje charytatywne, pracuje także w Domu Opieki Społecznej.

Nie jesteśmy wyjątkowi!

Ale sami laureaci nie uważają swoich działań za wyjątkowe.
- Ja po prostu lubię pomagać, spędzać czas z innymi i to już jest nagrodą - mówi Marta Tomaszek. - Nie odbieram tego jako czegoś wielkiego.

Tego samego zdania jest Dariusz Madej.
- To jest to, co lubię, co chciałbym robić w życiu - mówi. - Koledzy czasem się dziwią, skąd mam na to czas, zapał i chęci. No prawda, zdarza się, że uczę się w tramwaju lub autobusie, ale to mi odpowiada. Bez tego bym się nudził, nie miałbym co ze sobą robić...

Marta zaczęła pomagać starszym osobom ze swojego otoczenia jeszcze jako uczennica szkoły podstawowej.
- Tak po prostu - wyjaśnia. - Odwiedzam starsze osoby na osiedlu, chodzę przed świętami żeby pomóc, porozmawiać. Moja mama jest pielęgniarką w szpitalu, gdzie zajmuje się małymi dziećmi i tam też pomagam, jak trzeba któreś z nich, zwłaszcza tych z domu dziecka, nakarmić czy przytulić. Bo to prawda, co powiedział pan prezydent na otwarciu: w dawaniu jest więcej radości niż w braniu...

Praca charytatywna Dariusza rozpoczęła się od... psów.
- Zaczałem pomagać w fundacji zajmującej się dogoterapią "Mały piesek Zuzi" - opowiada. - A później pojechałem na obóz terapeutyczny dla dzieci niepełnosprawnych i złapałem bakcyla. To było coś fajnego i wiem, że to chciałbym robić przez całe życie.

Dlatego Darek chciałby studiować pedagogikę specjalną albo psychologię. O pedagogice specjalnej marzy także Marta, tegoroczna maturzystka. To własnie ona będzie reprezentowała Poznań na ogólnopolskich eliminacjach 8 Wspaniałych.
- Jestem przerażona - śmieje się. - Już wytypowanie mnie przez szkołę było dla mnie stresem,a  co dopiero to! A tu jeszcze matura...

Jednak Marta nie obawia się, że na przykład zabraknie jej czasu na to wszystko.
- Jak się chce, to czas się zawsze znajdzie - mówi z przekonaniem. - Zresztą nie trzeba go dużo, czasem wystarczy wpaść na herbatę dosłownie na chwilę i porozmawiać. Liczy się jakość, a nie ilość.

Jury przyznało także wyróżnienia. Otrzymali je Adam Kujawa z Zespołu Szkół Komunikacji, Zuzanna Owsiańska z VI LO i Magda Ozdoba z gimnazjum nr 56. Wyróżnienie dostali także członkowie koła wolontariatu "Tęcza" działającego przy gimnazjum nr 58.


Konwent Fantastyki Pyrkon 2010
Studencki
Nobel 2010
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto