Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Męczą Cię bóle głowy? Idź do... dentysty!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Gdy przez dłuższy męczą nas bóle głowy, pomocy szukamy u neurologa, ale warto też udać się do stomatologa. Powodem bólu może być bowiem choroba okluzyjna.

Bóle głowy to tylko jeden z objawów tej choroby. Inne to m.in. nadwrażliwość zębów podczas picia zimnych napojów, zgrzytanie zębami podczas snu, uczucie zmęczenia mięsni twarzy lub ból zęba po przebudzeniu, ścieranie się zębów.

Przyczyną jest nieprawidłowy kontakt pomiędzy zębami dolnej szczęki – żuchwy i górnej szczęki, co powoduje nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz naprężenie mięśni. Prowadzi to do nadmiernej pracy mięśni (zgrzytanie, zaciskanie), które niszczą zęby i staw skroniowo-żuchwowy.

Uważa się, że wiele bólów uznawanych jako migrenowe ma swoje podłoże w chorobie okluzyjnej, co więcej wg niektórych badaczy jest ona częstszym czynnikiem powodującym utratę zębów niż próchnica.

Jednym z ośrodków szkolących w rozpoznawaniu i leczeniu tej choroby jest amerykańska Dawson Academy. W Stanach Zjednoczonych jest kilkaset gabinetów, w których pracują przeszkoleni w niej lekarze. W Polsce jest ich kilka. Jednym z nich jest poznański gabinet „Twój Dentysta”

Bardzo często pacjenci dziwią się, gdy podczas pierwszej wizyty oprócz stanu uzębienia mają badane stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie odpowiadające za zgryz.

- Szkoda, że neurolodzy w przypadku długotrwałych bólów głowy nie kierują na badanie do przeszkolonych lekarzy dentystów. Z drugiej strony ciężko im się dziwić skoro choroba ta w naszym kraju jest mało znana, a leczących ją stomatologów niewielu – mówi Przemysław Marcinowski, absolwent Dawson Academy.

Często choroba okluzyjna jest przyczyną pękania koron czy mostów protetycznych. Dentysta powtarza założenie mostu czy korony, często kilkakrotnie bez efektu, a przyczyna nie tkwi w prawidłowości wykonania, ale w mięśniach pacjenta, które niszczą pracę protetyczną.

Po zastosowaniu leczenia pacjenci cierpiący na chorobę okluzyjną czują większy komfort, mogą lepiej spać, czują, że ich zęby lepiej "pasują" do siebie.

Przypuszczalnie ponad połowa bólów głowy ma swoje źródło w zębach.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto