Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto uratuje Maltę w Poznaniu? "Trzeba na nowo zdefiniować charakter festiwalu"

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
W związku z odejściem dyrektora festiwalu - Michała Merczyńskiego przyszłość festiwalu jest niepewna.
W związku z odejściem dyrektora festiwalu - Michała Merczyńskiego przyszłość festiwalu jest niepewna. Robert Woźniak
Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kultury UMP zajęła stanowisko w sprawie festiwalu Malta w Poznaniu. W związku z odejściem dyrektora festiwalu - Michała Merczyńskiego przyszłość imprezy jest niepewna. "W związku z rezygnacją Michała Merczyńskiego ze stanowiska dyrektora nieznana jest wizja, program, struktura i kierunki rozwoju Malta Festival Poznań. Należałoby też być może na nowo zdefiniować charakter Festiwalu, który na przestrzeni lat podlegał silnym transformacjom, w różny sposób wpływającym na jego ocenę i kulturotwórczą rolę dla miasta" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Malta Festival Poznań z problemami

W związku z odejściem dyrektora festiwalu - Michała Merczyńskiego i niepewnej przyszłości imprezy na stronie Malta Festival jakiś czas temu pojawił się list popierający kontynuację organizacji imprezy. Podpisały się pod nim osoby ze świata kultury, m. in.: Andrzej Chyra i Romeo Castellucci, Agnieszka Holland i Agata Buzek oraz Orhan Pamuk i Anda Rottenberg. Na list ten odpowiedział poznański artysta i twórca teatralny - Kuba Kapral, który wyraził swoje krytyczne zdanie dotyczące dalszego finansowania imprezy przez miasto Poznań, podkreślając, że osoby podpisane pod wcześniejszym listem mają bardzo mało wspólnego z Poznaniem.

Obojętna w tej sprawie nie pozostała Komisja Dialogu Obywatelskiego, która działa przy Wydziale Kultury i zrzesza poznańskie organizacje pozarządowe z obszaru kultury. Ogłosiła ona swoje stanowisko.

Nasz niepokój wzbudził zarówno prawdopodobny koniec Festiwalu wpisującego się od ponad trzydziestu lat w historię Miasta, jak i możliwe naruszenie i zredukowanie społecznego zaufania do sektora organizacji pozarządowych, odpowiedzialnie gospodarujących miejskimi środkami publicznymi, a także kryzys wizerunkowy poznańskiej kultury, która - pomimo legendy i rangi Malta Festival Poznań - nigdy nie sprowadzała się do jednego tylko wydarzenia, oferując różnorodność i bogactwo artystycznych projektów - czytamy w liście otwartym.

Komisja apeluje o wsparcie dla Malty

Bardziej właściwym w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Fundacja, wydawałby się skierowany do całego społeczeństwa apel o solidarność - adresowany zarówno do władz miasta Poznania, jak i tych wojewódzkich, ministerialnych, a także prywatnych fundatorów i ludzi dobrej woli. Wielu z nas już kiedyś odpowiedziało pozytywnie na takie wezwanie Fundacji Malta, pełniąc symboliczną rolę mecenasów kultury - apeluje komisja.

Spór z fundacji z miastem

Z niepokojem obserwujemy próby wywierania medialnego nacisku i eskalowania konfliktu poprzez konfrontacyjne, ale też obraźliwe wypowiedzi przedstawicieli Fundacji pod adresem Miasta i Prezydenta. Jesteśmy zdania, że zaostrzanie sporu, nie tylko go nie rozwiązuje, ale przede wszystkim znacząco oddala wizję współpracy z największym i najwierniejszym mecenasem Festiwalu, jakim od początku jego powstania jest Miasto Poznań.

"Pozycja Fundacji Malta zawsze była względem innych organizacji pozarządowych uprzywilejowana"

Komisja Dialogu Obywatelskiego w swoim stanowisku nie chce wypowiadać się na temat kondycji festiwalu czy wartości artystycznej programu Malta Festival Poznań. Pragnie jednak zauważyć, że jeśli chodzi o finansowe wsparcie samorządu w Otwartym konkursie ofert na wsparcie lub powierzenie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pozycja Fundacji Malta zawsze była względem innych organizacji pozarządowych uprzywilejowana - czytamy dalej w liście.

W ostatniej dekadzie festiwal otrzymał 24 miliony złotych

Trudno w związku z tym obarczać odpowiedzialnością za zły stan finansów Fundacji Miasto, rokrocznie zapewniające festiwalowi największe wsparcie. Dla przykładu, na organizację tegorocznej edycji Malta Festiwal Poznań przeznaczono jedną dziesiątą budżetu założonego w konkursie na roczną działalność wszystkich poznańskich NGO z sektora kultury – tj. jeden milion pięćdziesiąt tysięcy złotych. W poprzednim roku była to prawie jedna piąta tego budżetu. W ostatnich dziesięciu latach, o czym informował poznański Wydział Kultury, festiwal dotowano łączną kwotą ponad 24 milionów złotych - tłumaczy Komisja.

Precedens w historii miasta

Komisja Dialogu Obywatelskiego zwraca uwagę, że przerzucenie na Miasto odpowiedzialności za spłatę prywatnych zobowiązań organizacji pozarządowej poprzez zakup majątku i posiadanych przez nią praw do kulturalnej marki stanowiłoby absolutny precedens w historii Miasta - czytamy w liście.

Komisja Dialogu Obywatelskiego ostrzega, że nawet w razie ewentualnego przejęcia przez Poznań praw do marki Malta Festival Poznań niejasnym lub niepewnym na ten moment są: sposób organizacji przyszłych edycji Festiwalu (powierzenie ich istniejącej miejskiej instytucji lub też np. rozpisanie konkursu), strategia finansowania (wysokość możliwego dofinansowania oraz zabezpieczenie w kolejnych latach środków na to przedsięwzięcie w budżecie), dalsze zaangażowanie Fundacji w funkcji operatora (w tym możliwość rzeczywistego wykorzystania wiedzy, doświadczenia czy kontaktów dotychczasowego zespołu)

Definicja festiwalu

W związku z rezygnacją Michała Merczyńskiego ze stanowiska dyrektora nieznana jest wizja, program, struktura i kierunki rozwoju Malta Festival Poznań. Należałoby też być może na nowo zdefiniować charakter Festiwalu, który na przestrzeni lat podlegał silnym transformacjom, w różny sposób wpływającym na jego ocenę i kulturotwórczą rolę dla miasta - czytamy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Miasto uratuje Maltę w Poznaniu? "Trzeba na nowo zdefiniować charakter festiwalu" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto