Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miej haka na raka... prostaty

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
To już trzecia tego typu akcja edukacyjna prowadzona przez uczniów Zespołu Szkół Komunikacyjnych w Poznaniu. Tym razem wykłady poświęcone były rakowi prostaty.

Wcześniejsze prelekcje w ramach akcji "Mam haka na raka" skierowane były przede wszystkim do kobiet, gdyż poruszały tematy związane z rakiem szyjki macicy oraz rakiem piersi. Tym razem wykład skierowany był jednak wyłącznie do przedstawicieli płci brzydkiej.

- Akcje, które prowadzimy mają za zadanie informowanie ludzi o profilaktyce przeciw rakowi i o konsekwencjach zaniedbania leczeń - mówi Adam Kujawa, jeden z organizatorów akcji. - Być może publiczność w naszej szkole jest jeszcze zbyt młoda i nie do końca dotyczy jej ten problem, dlatego też postanowiliśmy zorganizować serię prelekcji w poznańskich kościołach.

Wykład dla młodzieży poprowadził specjalista z Wielkopolskiego Centrum Onkolologii w Poznaniu - doktor nauk medycznych Adam Chicheł.

- Mimo, że choroba ta dotyczy głównie osób to starszych to, tak jak przy każdym nowotworze, najważniejsza jest profilaktyka - mówilekarz. - Szczególnie jest to ważny temat, gdyż zachorowalność na raka prostaty plasuje się na drugim miejscu tuż po raku płuc.

W Polsce na nowotwór gruczołu krokowego choruje co szósty mężczyzna i niestety wskaźnik zachorowalności wzrasta o 2,5 proc rocznie. Na szczęście z roku na rok wzrasta również liczba rozpoznań nowotworu, który jest całkowicie wyleczalny.

Jakie w takim razie są objawy, po których powinniśmy skierować się do urologa?
- Częstomocz, szczególnie ten nocny, przerywane lub utrudnione oddawanie moczu, któremu towarzyszy zazwyczaj pieczenie oraz trudności z potencją są to objawy, z którymi musimy udać się już do specjalisty - wyjaśnia Adam Chicheł. - Należy jednak zaznaczyć, że wczesny rak jest najczęściej bezobjawowy.

Wyżej wymienione objawy mogą dotyczyć również innych schorzeń układu moczowego u mężczyzn, dlatego lekarze często prowadzą specjalne ankiety, po których decydują, czy skierować pacjenta na dalsze badania. Tutaj niestety pojawia się problem, gdyż badania te są dość nieprzyjemne.

Chodzi mianowicie o badanie prostaty poprzez wprowadzenie palca do odbytu pacjenta, bądź wszelkiego rodzaju urządzeń sondujących. To właśnie ta część wykładu przeraziła młodzież zgromadzoną na wykładzie.

- Ogólnie przeraziłem się tymi wszystkimi zdjęciami i opowieściami doktora, które dotyczyły właśnie tych badań - mówi Marek Michalski z klasy 1LC. - Póki co, uważam jednak, że ten problem mnie nie dotyczy i nie mam zamiaru wybrać się na tego typu badania.

Jak w takim razie zapobiegać tej chorobie? Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, dobrze się odżywiać i unikać tłustych potraw oraz, oczywiście, raz na jakiś czas badać się.


Barak Kultury - Metamorfozy: Gra pozorów 10 marca, Maska 17 marca, Sztuka ciała 24 marca
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto