Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa świata w kajak polo od środy na poznańskiej Malcie. Będzie widowiskowo

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
kajak polo
kajak polo archiwum/Zenon Kubiak
O mistrzostwo świata będzie walczyć 68 reprezentacji.

Kajak polo to w Polsce dyscyplina ciągle dość mało znana, chociaż na świecie ma już swoją tradycję. Mistrzostwa, które w środę rozpoczną się w Poznaniu, to już ich 10. edycja (pierwsze rozegrano w 1994 r.). Drużyny będą rywalizować na boiskach stworzonych na jeziorze Malta.

Łącznie do stolicy Wielkopolski przyjedzie aż 68 drużyn, które będą walczyć o mistrzowskie tytuły w kilku kategoriach:
- 24 w kategorii seniorów mężczyzn
- 18 w kategorii seniorek kobiet
- 15 w kategorii U-21 mężczyzn
- 8 w kategorii U-21 kobiet

Jak wyglądają mecze w kajak polo, można było się przekonać w ostatni weekend, kiedy to nad Maltą rozegrano mistrzostwa Polski. Kto miał okazję zobaczyć zmagania, ten potwierdzi, że kajak polo to bardzo widowiskowa dyscyplina, która wymaga nie tylko dużej sprawności w poruszaniu się kajakiem, ale także wyboru odpowiedniej taktyki i dobrego rozumienia się na boisku członków całego zespołu.

- To takie połączenie koszykówki z piłką ręczna i trochę też z hokejem - mówi Norbert Watkowski, trener polskiej reprezentacji. - Można spychać przeciwnika do wody, jest walka na ręce i kajaki.

Mistrzostwa świata w Poznaniu rozpoczną się w środę, 5 września i potrwają do niedzieli, 9 września (pierwsze mecze będą rozpoczynać się codziennie o godz. 9). Wstęp na wszystkie spotkania będzie bezpłatny. Uroczyste otwarcie imprezy połączone z występem artystycznej grupy Ocelot i pokazem sztucznych ogni rozpocznie się 5 września o godz. 20.00 przed trybunami nad Maltą.

Zasady kajak polo:

Kajak polo to gra zespołowa, w której uczestniczą dwa 5-osobowe drużyny (plus po 3 rezerwowych). Zawodnicy poruszają się na krótkich i niezwykle zwrotnych kajakach, starając się umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Piłkę można rzucać rękami lub odbijać specjalnym do tego celu wiosłem. W kajak polo nie ma stałego bramkarza.

Przepisy pozwalają na walkę o piłkę poprzez zderzanie się kajakami, popychanie rękami przeciwnika, a nawet przewracanie go, ale pod warunkiem, że zawodnik nie jest akurat bramkarzem. W przypadku przewrócenia zawodnika jest on zmuszony do wykonania tzw. eskimoski tj. odwrócenia się z pozycji do góry dnem do pozycji poprawnej za pomocą wiosła lub siły rąk. Ponieważ gra jest kontaktowa, wszyscy zawodnicy muszą posiadać odpowiednie stroje, chroniące ich głowy, twarz, tułów i boki od przypadkowych uderzeń wiosłem, kajakiem, a nawet piłką, która jest wyrzucana z dużą siła i może pozostawić po sobie bolesne wspomnienia.

W celu jeszcze większego zdynamizowania gry, wprowadzono przepis zmuszający zawodników do oddania strzału na bramkę przeciwnika w ciągu 60 sekund od wejścia w posiadanie piłki lub kontroli nad nią. W przeciwnym razie w posiadanie piłki przechodzi drużyna przeciwna.

Zobacz też:
Walczą o mistrzostwo Polski w kajak polo (zdjęcia)

W sobotę rozpoczęły się w Poznaniu mistrzostwa Polski w kajak polo. Mecze są szybkie, dynamiczne i widowiskowe.



**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto