Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież znalazła haka na raka

Justyna Laskowska
Justyna Laskowska
Uczniowie ZSK wyszli na ulice, żeby przekonywać poznaniaków do walki z rakiem.

W piątek, 4 lutego młodzież we wszystkich regionach Polski wyszła na ulice miasta, żeby głośno mówić o profilaktyce chorób nowotworowych.  Wszystko to w ramach programu Mam Haka na Raka, w ramach, którego młodzież realizowała szereg działach o charakterze edukacyjno informacyjnym, m.in. samodzielnie przygotowała ulotki. Do akcji przyłączyły się też poznańskie szkoły.

-  Bierzemy udział w tym programie już po raz czwarty – wyjaśnia Danuta Bielicka, biolog z Zespołu Szkół Komunikacji. – Co roku mamy inny temat do opracowania, w tym roku jest to rak płuc.

Uczniów Zespołu Szkół Komunikacyjnych do wzięcia udziału w akcji nie zniechęciła ani zła pogoda, ani fakt, że maja właśnie ferie i w białych koszulkach przeszli ulicami Fredry, 27 grudnia, Podgórną i Półwiejską.

- Warto poświęcić ten jeden dzień ferii, żeby nauczać i uświadomić ludziom, że warto się badać – wyjaśnia Ewelina Wilda, która w akcji bierze udział po raz pierwszy. – Może to kogoś uratuje.

Przed młodymi ludźmi postawiono niełatwe zadanie: aktywne promowanie zdrowia i zachęcanie społeczeństwa do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych. Czy poznaniacy chcieli ich wysłuchać?

- Dzisiaj ludzie niechętnie biorą ulotki – mówi Ewelina – Wydaje mi się, że ludzie chcą wiedzieć, jak uchronić się przed rakiem, ale może przez tę pogodę nie mają czasu, żeby się zatrzymać.

Na Dzień Hakowicza nieprzypadkowo wybrano 4 lutego. Na całym świecie jest on obchodzony jako Światowy Dzień Walki z Rakiem. W sobotę, 5 lutego w ramach tego dnia w Katedrze i Klinice Onkologii Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu będzie można wysłuchać wykładów między innymi o tym,  jaką rolę pełnią szczepienia w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, jakie znaczenie mają znamiona barwnikowe i raki skóry, jak powinna wyglądać profilaktyka raka piersi i jakie objawy mogą oznaczać  schorzenie onkologiczne. W Wielkopolskim Centrum Onkologii będzie można będzie wykonać m.in darmową mammografię, a także wybrać się do poradni chirurgii onkologicznej i ogólnej czy wykonać serię badań, które pozwolą stwierdzić, czy niepokojące nas objawy są groźne czy nie.

Czytaj także:
"II LO - hakowicze" podjęli wyzwanie!

"Mam Haka na Raka" jest ogólnopolskim programem edukacyjnym, skierowanym do młodzieży. Wyzwanie podjęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu - „II LO - hakowicze”.

Miej haka na raka... prostaty

To już trzecia tego typu akcja edukacyjna prowadzona przez uczniów Zespołu Szkół Komunikacyjnych w Poznaniu. Tym razem wykłady poświęcone były rakowi prostaty.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto