Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mosty berdychowskie w Poznaniu z fundamentami. Kolejny etap prac został zakończony. Tak teraz wygląda to miejsce!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Jeden z mostów, przerzucony nad Wartą, ma mieć 167 metrów długości, a drugi, nad Cybiną - będzie krótszy, bo 117-metrowy. Oprócz samych mostów powstaną chodniki, pochylnie i schody, nieco przebudowana będzie Wartostrada, by zapewnić połączenie z mostami.

Więcej zdjęć ---->
Jeden z mostów, przerzucony nad Wartą, ma mieć 167 metrów długości, a drugi, nad Cybiną - będzie krótszy, bo 117-metrowy. Oprócz samych mostów powstaną chodniki, pochylnie i schody, nieco przebudowana będzie Wartostrada, by zapewnić połączenie z mostami. Więcej zdjęć ---->Miasto Poznań
Trwa budowa tzw. mostów berdychowskich w Poznaniu. Pomiędzy Chwaliszewem, Ostrowem Tumskim i Berdychowem powstaną dwa mosty dla pieszych i rowerzystów. Na przełomie stycznia i lutego zakończyły się prace fundamentowe. Zapadła również decyzja o docelowej separacji ruchu.

Spis treści

Budowa mostów berdychowskich w Poznaniu

- Od prawie dziesięciu lat przywracamy Poznaniowi i jego mieszkańcom tereny nadwarciańskie. Wcześniej były one zapomniane i nieliczni przychodzili nad rzekę. Dziś po obu jej stronach mamy Wartostradę, odnowiono również brzegi rzeki i w okresie wiosenno-letnim tłumy poznaniaków spędzają tu wolny czas - poinformował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Mosty, które mają już fundamenty, będą uzupełnieniem istniejącej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Połączą Stare Miasto z Ostrowem Tumskim i dalej z terenami po wschodniej stronie Warty, w tym szczególnie tymi wokół Malty.

W ostatnim czasie skupiono się na robotach ziemnych i budowie fundamentów podpór obiektów. Prace były realizowane głębiarkami o ciężarze ok. 120 ton. Wkrótce na plac budowy będą transportowane elementy konstrukcji obu mostów. Betonowanie ścian szczelinowych, które są elementem fundamentów podpór mostów, w ostatnich tygodniach odbywało się we wszystkich trzech docelowych lokalizacjach, czyli na Ostrowie Tumskim, Berdychowie i Chwaliszewie. Wśród prac ziemnych można wymienić także zbrojenie ławy fundamentowej. Obecnie wykonawca przygotowuje się do prac żelbetowych. Ze względu na zakończenie robót fundamentowych, z zaplecza placu budowy znikną głębiarki, a stopniowo transportowane będzie zbrojenie i elementy konstrukcyjne nowych mostów.

Kładka berdychowska w Poznaniu

Mosty berdychowskie usprawnią codzienne podróże poznaniaków, a dla turystów będą także dodatkową atrakcją jako punkt widokowy. Wiadomo już, jak będzie wyglądał ruch w tym miejscu. Jak informuje Miasto Poznań, rozwiązanie przewiduje podział przestrzeni na część pieszą i rowerową, by cykliści sprawnie przejeżdżali na drugą stronę Warty, a piesi mogli swobodnie spacerować. Na obu mostach też będą ławki, na których będzie można odpocząć.

Jeden z mostów, przerzucony nad Wartą, ma mieć 167 metrów długości, a drugi, nad Cybiną - będzie krótszy, bo 117-metrowy. Oprócz samych mostów powstaną chodniki, pochylnie i schody, nieco przebudowana będzie Wartostrada, by zapewnić połączenie z mostami.

Jak informowaliśmy wcześniej, na budowę mostów miasto zabezpiecza w budżecie ponad 70,5 mln złotych, do tego otrzymało środki z Rządowego Programu BGK: Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadań inwestycyjnych w wysokości 95 mln zł.

W 2025 roku mają być gotowe oba mosty berdychowskie w Poznaniu - nad Wartą i nad Cybiną.

Turystyczna Wielkopolska: Kalisz

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mosty berdychowskie w Poznaniu z fundamentami. Kolejny etap prac został zakończony. Tak teraz wygląda to miejsce! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto