18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zyskało czołg Pz.Kpfw III

Waldemar Kaiser
Czołg średni Pz.Kpfw III juz w Poznaniu
Czołg średni Pz.Kpfw III juz w Poznaniu MBP w Poznaniu
Do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu dotarł już pierwszy z 3 pojazdów podarowanych przez Królestwo Norwegii. Jest to niemiecki czołg średni Pz.Kpfw III. Zobacz zdjęcia pojazdu!

Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw III ma ciekawą historią. Wyprodukowany został 1940 roku. Był jednym z 308 pojazdów typu H ( Pz.Kpfw III Ausf.H z działem 5 cm KwK 38 L/42 ).

- Z czasem 5 centymetrowe działo przestało spełniać wymagania frontu i wczesne typy Pz.Kpfw III zaczęto wycofywać z frontu - informuje Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. - Zostały zastąpione długolufowymi Pz.Kpfw IV, Panterami i Tygrysami. Wycofanie z frontu nie oznaczało jednak pozbycie się czołgu. Po zakończeniu produkcji czogłu Pz.Kpfw III w sierpniu 1943 roku, rozpoczęto przebudowę czołgów wcześniejszych typów do ostatecznego typu N ( Pz.Kpfw III Ausf.N z działem 7,5 cm KwK 37 L/24 ). Ogółem przezbrojono 68 czołgów - dodaje Bieruń.

Zobacz też: Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu - Wizja lokalna pod Oleckiem

Czołg, który wzbogacił zbiory Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, trafił w połowie 1944 roku do Norwegii, do Panzer Abteilung 211. Przejęty wraz z innymi w maju 1945 roku przez Brytyjczyków został przekazany Norwegom. Po wycofaniu ze służby czołgi służyły jako nieruchome schrony/magazyny na lotnisku w Bardufoss. - Wylane zostało na nie kilkadziesiąt ton betonu - wyjaśnia Maciej Boruń.

O czołgach świat zapomniał. Odkryte na nowo zostały w 2006roku.

Zobacz też:Kustosz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wyjechał do Portugalii po brytyjski czołg Cromwell

Sprowadzenie czołgu średniego Pz.Kpfw III z Norwegii do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu było możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu polskiego MZS a w szczególności wiceministra Bogusława Winida i Ambasadora RP w Królestwie Norwegii generała brygady Stefana Czmura, a także dzięki przychylności strony norweskiej.

Poznańscy pancerniacy znali stan pojazdu jeszcze przez rozpoczęciem rozmów przez MSZ. Czołg ma bardzo dużo braków ( brak silnika, skrzyni biegów, wyposażenia wewnętrznego, brak kół i gąsienic etc, etc ), ale to, co się zachowało, jest w dość dobrym stanie.

Zobacz też: Muzeum Broni pancernej w Poznaniu - Żołnierze wydobyli z ziemi czołg T-34

Na pierwszym etapie remontu odbudowy zostanie układ jezdny. Ekipa restaurująca pojazd prosi o kontakt wszystkich, którzy posiadają części/podzespoły/elementy czołgu Pz.Kpfw III ( lub działa StuG III )!

Skomentuj:

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zyskało czołg średni Pz.Kpfw III

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zyskało czołg Pz.Kpfw III - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto