Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka stymuluje Wielkopolskę

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Telemedycyna, Green NMS czy też przetwarzanie danych w chmurze - to z pewnością nie są terminy, którymi zwykli ludzie operują na co dzień. Jednakże już wkrótce może się to zmienić, m.in. za sprawą Wielkopolskiego Klastra Teleinformatycznego.

- Oczywiście, technologie, nad którymi pracujemy są swego rodzaju awangardą, zatem same w sobie nie są potrzebne do życia przysłowiowemu Kowalskiemu - opowia na czwartowej konferencji "Biznes Stymulowany Nauką", prof. Jan Węglarz, prezes WKT. - Poza tym rozwój technologii zawsze zmierza do tego, żeby zwykli ludzie, a nie tylko instytucje naukowe, mieli większe możliwości.

Jest jednak kilka projektów, które będą miały bezpośredni wpływ na codzienne życie. W ramach jednego z nich firma Verax stworzyła aplikację mobilnej bankowości, która w pełni wykorzystuje możliwości urządzeń typu smartphone. Dzięki prostemu programowi będzie można zarówno dokonywać mikropłatności jak i zarządzać swoimi kontami osobistymi.

Inny, niezwykle ważny projekt, opiera się na informatyzacji służby zdrowia. Chodzi o tzw. telemedycynę, czyli o wykorzystywanie  technologii teleinformatycznych w diagnozowaniu pacjentów na odległość.
- Ta technologia jest już niedaleką przyszłością, a jej wprowadzenie ułatwi życie lekarzom i pacjentom - mówili Bartosz Oleksy i Damian Marciniak z Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Dzięki telemedycynie lekarz w Poznaniu będzie mógł szybko zdiagnozować pacjenta znajdującego się np. w Kaliszu. - Połączenie informatyki z medycyną ma przed sobą wielką przyszłość, natomiast w większości opiera się właśnie na wykorzystaniu szerokopasmowego dostępu do internetu.

Jak mówił prof. Węglarz, powstanie klastra wpłynęło pozytywnie na rozwój lokalnych firm teleinformatycznych.
- Istnieje wiele barier we współpracy nauki z biznesem a także pomiędzy samymi firmami i jeśli my mamy możliwości, żeby je pokonać, to warto to robić. Dzięki temu te nasze wielkopolskie firmy będą mogły walczyć z dużymi firmami np. o projekty realizowane przy okazji Euro 2012. I w takiej walce będą miały duże szanse na wygraną - przekonywał prezes WKT.

Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny to wspólna inicjatywa Miasta Poznania, Politechniki Poznańskiej, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego oraz lokalnych firm z branży IT. Instytucja zajmuje się ułatwianiem współpracy pomiędzy lokalnymi władzami, jednostkami naukowo-badawczymi i przedstawicielami biznesu w celu rozwoju nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Na konferencji "Biznes Stymulowany Nauką. Budowanie przewagi rynkowej dzięki innowacyjnym technologiom teleinformatycznym" instytucja prezentowała projekty, które są realizowane w ramach klastra.

W marcu Klaster będzie obecny na największych europejskich targach informatycznych - CeBIT w Hanowerze.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto