MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Oburzeni" tematem naukowym

Redakcja
W pierwszą rocznicę zajęcia przez hiszpańskich Indignados ...
W pierwszą rocznicę zajęcia przez hiszpańskich Indignados ... ReinaInfierno
W pierwszą rocznicę zajęcia przez hiszpańskich Indignados madryckiego placu Puerta del Sol odbędzie się seminarium poświęcone ruchowi Oburzonych.

Od zeszłego roku ulice i place wielu miast na całym świecie zaczęły zapełniać się młodymi ludźmi nazywającymi się Oburzonymi. Domagają się prawdziwej demokracji obywatelskiej i sprzeciwiają się dyktatowi pieniądza we współczesnym świecie.

15 maja w sali C2 Collegium Novum UAM przy alei Niepodległości 4 odbędzie się interdyscyplinarne seminarium poświęcone ruchowi Oburzonych organizowane przez Koło Naukowe Hispanistów UAM. Referaty zaprezentują wykładowcy filologii hiszpańskiej i politologii UAM oraz publicyści i działacze społeczni.

Uczestnicy seminarium będą szukać odpowiedzi na pytania: Czy tysiące namiotów i haseł, setki godzin zebrań i debat, tysiące przemaszerowanych kilometrów, miliony zdartych gardeł i otwartych umysłów są w stanie zmienić światowy system? Czy ruch się rozpłynie, czy pozostawi po sobie trwały ślad w społeczeństwach? Co wspólnego mają dzisiejsi kontestatorzy z bohaterami Maja '68, Solidarnością i opozycją antyfrankistowską? Czy jesteśmy świadkami początku końca kapitalizmu?

- 15 maja pokojowe manifestacje rozpoczęli Hiszpanie, ale dzisiejsze Oburzenie to także wciąż niedomknięta Arabska Wiosna, kontestacja niesprawiedliwego systemu edukacji wyższej w Chile, zamieszki w Grecji, ruch Occupy Wall Street, marsze w Izraelu, czy polskie manifestacje przeciw ACTA – wyjaśniają organizatorzy seminarium.

Seminarium Oburzenie – program

Część 1:
11.30-12.00 Przemysław Wielgosz (redaktor naczelny Le Monde Diplomatique) - "Arabska Wiosna jako inspiracja rewolty hiszpańskiej"
12.00-12.30 dr Alfons Gregori i Gomis (hispanistyka UAM) - "Kontekstualizacja protestów tzw. Oburzonych w Hiszpanii"
12.30-13.00 dr Ita Wachowska (hispanistyka UAM) - "Madrycka Puerta del Sol"
13.00-13.30 dr Remigiusz Rosicki (politologia UAM) - "Uniwersytet, władza, rynek"
13.30-14.00 Jarosław Urbański (Inicjatywa Pracownicza, Rozbrat, Pracownia Pytań Granicznych) - "Maj 68 i Oburzeni. Próby porównawcze"

Część 2:

15.00-16.30 panel dyskusyjny z udziałem prelegentów oraz red. Romana Kurkiewicza (redaktor naczelny Przekroju) i red. Marka Magierowskiego (publicysta Uważam Rze)

Wydarzenia towarzyszące:

14 maja, godz. 18.30, sala C2 Collegium Novum - pokaz filmu "La Plaza. Powstanie ruchu 15-M" (2011), reż. Adriano Morán

15 maja, godz. 20.00, klubokawiarnia Meskal - pokaz filmu "Marsz Oburzonych" (2012), reż. Amira Bocheńska i Alberto Reverón, wystawa fotografii dokumentujących protesty oburzonych w Hiszpanii w maju 2011, César Górriz i Jonatan Kurzwelly





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto