Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrodowe szaleństwo na targach

Redakcja
Sadzonki kwiatów, krzewów, drzew, nasiona, cebulki, a nawet palmę wytrzymującą temperaturę minus 25 st. C. można kupić na Targach Ogrodniczych Gardenia.

Mimo pogody zachęcającej do pierwszych tegorocznych wypadów za miasto targi Gardenia nie narzekają na brak odwiedzających. Na ul. Śniadeckich – prowadzącej do kompleksu pawilonów zwanego potocznie „czteropakiem”, w którym odbywają się targi – co chwila można spotkać poznaniaków dźwigających sadzonki krzewów, drzew, lub przynajmniej siatki pełne nasion czy cebulek kwiatów.

- Pierwszego dnia targów, który był dniem zamkniętym dla szerokiej publiczności, odwiedziło nas ponad trzy tysiące gości – zdradza Dariusz Muślewski, dyrektor targów Gardenia. – Obecnie jest jeszcze za wcześnie, by móc robić jakieś podsumowania, ale spodziewamy się około 20 tysięcy zwiedzających.

Poznaniaków w każdym wieku na Gardenię przyciąga nie tylko różnorodność oferowanych roślin, ale także ceny.
- Tu prawie wszystko jest o kilka złotych tańsze niż w sklepie – mówi pani Krystyna, kupująca nasiona na jednym ze stoisk towarzyszącego targom kiermaszu ogrodniczego.

Oczywiście, nie wszystkie rośliny można zaliczyć do tych najtańszych, co potwierdza Krzysztof Piotrowski z Warszawy, jeden z wystawców kiermaszu: - Niektóre rzeczy są na pewno tańsze, ale mam też rzeczy, które mogą się wydawać drogie, jednak  jest to subiektywna opinia – przyznaje.

Poznaniacy chętnie kupują „tradycyjne” rośliny, takie jak zaczynające kwitnąć na początku maja begonie, calle. Jednak i w ogrodach pojawiają się różne mody i tendencje.

- Ludzie szukają czegoś nowego, bo niektóre odmiany im się opatrzyły – mówi Krzysztof Piotrowski. - Ostatnio bardzo modne są storczyki, czy też nowe odmiany lilii.

W sprzedaży pojawiają się zmodyfikowane genetycznie odmiany doskonale znanych roślin. Dzięki modyfikacjom nowe odmiany mają np. brązowe liście zamiast zielonych lub tez zielone z brązowymi kropkami. Rośliny mają inny kształt i kolory kwiatu.

Ci, którzy potrzebują zupełnej zmiany klimatu w swoim ogrodzie, mogą kupić… palmę. Trachycarpus Wagnerianus wytrzyma bowiem temperatury nawet do minus 25 stopni Celsjusza!

- Trachucarpus oznacza, że jest ona z gatunku szorstnic, a Wagnerianus – pochodzi od nazwiska Niemca, Wagnera, który odkrył ją w wysokich partiach gór Japonii pod koniec XIX wieku – wyjaśnia nazwę, która nie ma polskiego odpowiednika, Ryszard Josko z firmy P.J. Palmy.

Naturalnym środowiskiem tych palm są wysokie partie gór Japonii i Himalajów, gdzie rosną na wysokości 2,5 tys. m n.p.m. Dzięki temu palma ta bez problemu zaaklimatyzuje się także w naszych polskich ogrodach. Na zimę zalecane jest jedynie zamykanie korony, tak, aby ciężki śnieg nie przełamał liści.

-  W wysokich górach śnieg jest puszysty i lekki, ponieważ w powietrzu nie ma wilgoci, a ponieważ u nas padają ciężkie wilgotne śniegi, wiec trzeba koronę zamykać – tłumaczy Ryszard Josko.

A dzięki temu, że palma normalnie rośnie na jałowej górskiej ziemi, to nie potrzebuje  żadnych dodatkowych, bardziej zmineralizowanych gleb.
- A na dodatek ma tak wytworzony system obronny, że żadne grzyby, żadne szkodniki, nic jej nie rusza – zapewnia importer palm.

Jeżeli taką palmę posadzimy w nasłonecznionym miejscu w ogrodzie, to w ciągu roku (jeżeli będzie ciepłe lato) urośnie około 30 cm. Za najmniejszą sadzonkę, o wysokości pnia ok. 20-25 cm (razem z liśćmi ok. 1,5 metra) zapłacimy 300-350 zł.

Na kiermaszu ogrodniczym i targach Gardenia możemy także kupić potrzebną w przydomowym ogrodzie chemię, niezbędne narzędzia oraz wszystko, co z ogrodem nam się będzie kojarzyć – od altan i fontann, pergoli i ogrodzeń, po ozdobne osłony na krzewy w bożonarodzeniowych motywach i różnego rodzaju grille.

Targi Gardenia możemy odwiedzić jeszcze w niedzielę w godz. 10-17. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto