Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orgia smaków i zapachów na Starym Rynku

Redakcja
Nalewki, golonki, szneki z glancem, produkty regionalne z całego kraju oraz z Europy – tak wyglądać będzie poznański Stary Rynek. Wszystko za sprawą 3. Festiwalu Dobrego Smaku.

Festiwal zrodził się za sprawą restauracji Nalewka w poznańskiej Wadze Miejskiej. – Lokalu już nie ma, ale festiwal pozostał i rozwija się – mówi Jan Babczyszyn, pomysłodawca Festiwalu Dobrego Smaku i były dzierżawca Wagi. – Idea wyrosła z konkursu na najlepszą nalewkę, a w zeszłym roku została poszerzona miedzy innymi o eliminacje konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo.

Jednak jednym z głównych punktów festiwalowego programu będzie konkurs Polska Nalewka Roku 2009, czyli największy w kraju konkurs domowych nalewek. Udział w nim może wziąć każdy, kto taką domowa nalewkę przygotowuje. Istnieją tylko dwa regulaminowe ograniczenia – zgłaszający nalewkę do konkursu musi być pełnoletni, a alkohol użyty do jej produkcji musi pochodzić z legalnego źródła. – Chociaż tego akurat organizatorzy nie są w stanie sprawdzić – śmieje się Wojciech Lewandowski, producent festiwalu.

Zgłaszając się do Konkursu trzeba dostarczyć dwie próbki tej samej nalewki: jedna z próbek o pojemności nie mniejszej niż 500 ml a druga - nie mniejszej niż 250 ml. Można zgłosić nieograniczoną liczbę nalewek.  Zgłoszenia przyjmowane są pocztą lub osobiście w godzinach 11-18 w restauracji W-Z (Wielkopolska Zagroda), ul. Fredry 12, 61-701 Poznań. 14 i 15 sierpnia zgłoszenia przyjmowane będą w plenerowym biurze festiwalu na Starym Rynku. Ostateczny termin zgłoszenia nalewki do konkursu upływa 15 sierpnia o godz. 15.

Ale nie sama nalewką festiwal stoi. 16 sierpnia po raz kolejny rozegrany zostanie konkurs na najlepsza golonkę. Rozgrywany będzie w trzech kategoriach: zakłady przetwórstwa mięsa, restauracje oraz koła gospodyń wiejskich lub gospodarstwa agroturystyczne, W każdej z tych kategorii golonki oceniane będą w czterech grupach produktów: golonka gotowana, golonka pieczona, golonka duszona oraz wariacje na temat golonki. – To nowość w regulaminie – wyjaśnia Wojciech Lewandowski. – Wprowadzenie tej grupy produktów jest odpowiedzią na prośby samych zainteresowanych mistrzów kuchni, którzy chcieliby pokazać zupełnie inne niż te klasyczne sposoby przyrządzania golonki: faszerować, kroić w plastry podawać z japońskim chrzanem. Do tej pory to nie było możliwe.

W każdym z konkursów produkty oceniać będą kapituły złożone ze znawców, smakoszy oraz przedstawicieli organizatorów i sponsorów.

- W zeszłym roku degustowałem szneki z glancem i przyznaję, ze wcale nie było to łatwe zadanie – zdradza Jan Grabkowski, starosta poznański. – W tym roku mam smakować golonki i obawiam się, ze będzie to równie trudne. Mam nadzieję, że jednak jakoś się uda. Najwyżej później przez tydzień nie będę nic jadł.

Na Starym Rynku rozegrany zostanie również konkurs na najlepszą Senekę z glancem, a poznaniacy będą mogli robić zakupu na Jarmarku Dobrego Smaku. W tym roku wystawi się ponad 100 wystawców, to jest o 40 więcej niż w roku ubiegłym. – Lista zgłoszeń jest już zamknięta, jednak jeśli zgłasza się do nas ktoś z dobrymi jakościowo, ciekawymi produktami, to go nie odsyłamy, tylko szukamy dla niego miejsca – wyjaśnia Wojciech Lewandowski.

Jakość jest głównym wyznacznikiem zakwalifikowania produktów na Jarmark Dobrego Smaku.

- Zwracamy uwagę nie tylko na to, kto się na jarmarku będzie wystawiał, ale także jakimi produktami będzie handlował – tłumaczy Wojciech Lewandowski. – Dlatego nie znajdziecie państwo tutaj chińskich zabawek, kadzidełek, żelek czy hot dogów i hamburgerów. Zapewniam, że wszystko co będziecie mogli kupić na Starym Rynku to produkty najwyższej jakości, najczęściej wpisane na listę produktów tradycyjnych i regionalnych.

Przez trzy dni – od 14 do 16 sierpnia na Starym Rynku będzie można także spotkać szefów kuchni popisujących się swoimi kulinarnymi umiejętnościami, posłuchać koncertów różnych grup muzycznych, a także spotkać autorów książek. W piątek gościem festiwalu będzie Wojciech Cejrowski, w sobotę odbędzie się premiera książki Andrzeja Fiedoruka „Okowita, przepalanka i nalewki”, a w niedzielę z czytelniczkami spotka się popularna autorka literatury kobiecej Małgorzata Kalacińska.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto