MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedla łączcie się!

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Zwiększenie kompetencji jednostek pomocniczych, nowy podział ich finansowania i przede wszystkim łączenie osiedli w większe, to niektóre z przewidzianych reform samorządów pomocniczych w Poznaniu.

Prace nad projektem reformy rozpoczęły się już w połowie marca tego roku. Komisja Rady Miasta ds. reformy jednostek pomocniczych miasta od tego czasu zapoznawała się z funkcjonowaniem rad osiedli w naszym mieście, a także sprawdzała jak to wygląda w innych miastach Polski (Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku).

Doszło również do spotkania komisji z prezydentem miasta oraz przede wszystkim z przedstawicielami samorządów pomocniczych. Dzięki tym analizom określono cele działalności jednostek pomocniczych oraz podjęcie decyzji o przyjęciu reformy.

- Bardzo się cieszę, że nasza komisja podjęła pracę w tzw. duchu ponadpartyjnym i liczy się tu tylko i wyłącznie dobro wszystkich mieszkańców naszego miasta - mówi Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji.

Główne cele reformy

Przede wszystkim jednostki pomocnicze będą miały większy wpływ na decyzje w rozwiązywaniu spraw istotnych dla mieszkańców osiedli.

Zostaną ograniczone obowiązki kancelaryjne i dokumentacyjne, które były dotychczas bardzo uciążliwe dla działaczy osiedlowych.

Będzie także jeden termin wyborów do wszystkich rad osiedli w Poznaniu, począwszy od 20 marca 2011 roku.

Oprócz tego nastąpi zmiana sposobu działalności jednostek pomocniczych oraz zmiany w uchwalaniu budżetu miasta, dzięki którym rady osiedli będą miały większy udział we wprowadzanych przedsięwzięciach.

Zwiększenie kompetencji i finansowanie jednostek pomocniczych

Jeśli chodzi o zwiększenie kompetencji jednostek pomocniczych to będzie to m.in. możliwość opiniowania przebiegu linii komunikacyjnych, lokalizacji przystanków oraz rozkładów jazdy na terenie osiedli, opiniowanie i wskazywanie przeznaczenia wolnych lokali użytkowych znajdujących się na terenie osiedla, a będących własnością miasta, a także zgłaszanie projektów uchwał Rady Miasta Poznania w sprawach dotyczących obszaru osiedla - na równi z prezydentem i radnymi.

Przedstawiciele osiedli będą mogli także decydować o pracach remontowych szkół, dróg wewnętrznych chodników na terenie osiedli, a także o budowie boisk, modernizacji i remontach szkolnych obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Finansowanie tych przedsięwzięć również będzie przebiegać w inny sposób niż dotychczas. Finanse będą dzielić się na dwie części:

Środki wolne - na wspieranie dowolnie wybranych przez osiedla lokalnych inicjatyw. W tym przypadku oprócz dotychczasowej kwoty X od każdego mieszkańca dojdzie kwota X od km kw. oraz 5 proc. udziału w podatku od nieruchomości pochodzącego z terenu osiedla.

Środki celowe - na ściśle określone zadania (np. remonty dróg, szkół itd). Pieniądze te będą rozdzielane według indywidualnych potrzeb osiedli i pochodzić będą z budżetu miasta. Rady osiedla będą mogły wybrać ustalone przez siebie zadanie.

Wdług projektu nowe finanse będą w większości mniejsze od zeszłorocznych nie licząc kwot przeznaczanych na remonty dróg, tworzenie i konserwacje zieleńców oraz budowę i modernizacje boisk w infrastrukturze szkolnej. Nowe finansowanie ruszy od 2012 roku.

Proces łączenia osiedli
Wraz ze zwiększeniem roli jednostek pomocniczych, każde osiedle będzie delegować jednego pracownika  urzędu miasta, który zajmie się wszystkimi sprawami dokumentacyjnymi oraz kancelaryjnymi. Rozpocznie się to w marcu 2011 roku.

Nowe kompetencje jednostek pomocniczych wymagają także powołania osiedli o odpowiedniej liczbie mieszkańców oraz powierzchni, a także dysponujących podstawową infrastrukturą miejską (m.in. szkoły). Z tego powodu planowany jest proces łączenia osiedli w większe. Procedura łączenia osiedli będzie prowadzona z inicjatywy Rady Miasta Poznania (uchwała na ten temat zostanie przedstawiona na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku, natomiast proces łączenia osiedli ma zostać wdrożony 1 stycznia 2011 roku).

Dla potrzeb łączenia osiedli proponuje się również wyróżnienie trzech grup - stref funkcjonalnych jednostek pomocniczych (ze względu na ich lokalizację gęstość zaludnienia i rodzaj zabudowy):

- osiedla z zabudową wielorodzinną (śródmiejskie oraz położone na terenie spółdzielni mieszkaniowych) - minimalnie 15 tys mieszkańców;

- osiedla z zabudową mieszaną (zabudowa z przewagą jedno lub wielorodzinną) - minimalnie 5 tys mieszkańców;

- osiedla peryferyjne (jedna z granic stanowi granicę administracyjną Poznania) - minimalnie tysiąc mieszkańców.

W tym wypadku liczba osiedli w Poznaniu zmniejszy się mniej więcej o połowę.

- Po przepowadzonym procesie łączenie w naszym mieście pozostanie około 40 osiedli - mówi Mariusz Wiśniewski. - Jestem pewien, że mieszkańcy mniejszych osiedli wiele na tym zyskają, chodzi tu głównie o większe dofiannsowania.

Prace nad reformą zakończą się już w lutym przyszłego roku, natomiast od grudnia do marca przyszłego roku zostaną wdrożone zmiany do Statutu Miasta Poznania.


Akcja "Wesołe Święta" SSSŻ "Skorpiony"

Mam Talent - Trasa koncertowa


9 grudnia 2009
informacje, porady, konkursy

sprawdź
gdzie się bawić
od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto