Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSIEDLE MŁODYCH - Milion na pensje dla rad osiedli nadal aktualny

Błażej Dąbkowski
Sylwester Chmielowiec zapowiada, że będzie walczył o wprowadzenie zmian w statucie
Sylwester Chmielowiec zapowiada, że będzie walczył o wprowadzenie zmian w statucie Sławomir Seidler
Grupa poznaniaków, podczas Walnych Zgromadzeń Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych odbywających się w maju i czerwcu próbowała dokonać zmian w statucie, które zmniejszyłyby wynagrodzenia zarówno członków rad osiedla, jak i rady nadzorczej. Wszystkie propozycje odrzucono, a spółdzielnia w 2011 r. kolejny raz przeznaczy na "płace" 1, 3 mln zł brutto.

- Nasze propozycje zmian upadły, a co ciekawe, te firmowane przez radę nadzorczą przeszły bez mrugnięcia okiem - stwierdza Sylwester Chmielowiec z osiedla Jagiellońskiego.

Ale nie mogło być inaczej, jeśli z prawie 40 tysięcy członków na 21 zgromadzeniach pojawiło się nieco ponad tysiąc. Co ciekawe, nad zmianami, które sygnowała rada nadzorcza, głosowało niecałe 800 osób, spotykając się ze sprzeciwem jedynie 3 spółdzielców.

- Nad tymi uchwałami, które my wnieśliśmy, głos oddało około 600 osób, z czego ponad 400 było przeciwko nam. Łatwo obliczyć, dlaczego tak się stało. Mamy 117 członków rad osiedli, 21 rady nadzorczej i 400 pracowników zamieszkałych w spółdzielni - wylicza Chmielowiec.

Jego zdaniem, osoby te to zdyscyplinowany elektorat, który nie pozwoli na zmniejszenie wysokich wynagrodzeń w SM. Ale skąd tak niski poziom frekwencji? - pytają spółdzielcy.

- W Walnym Zgromadzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych miały prawo brać udział wszystkie uprawnione do tego osoby - informuje Anna Jurgielewicz z SM Osiedle Młodych. - Nie weryfikujemy obecności członków na walnym pod kątem, czy są to pracownicy, czy też członkowie organów SM, bo zgodnie z ustawą każdy członek spółdzielni ma takie same prawa.

Niska frekwencja oraz brak zainteresowania społecznego to problem nie tylko spółdzielni z Rataj. - W tym roku nie wprowadziliśmy tak potrzebnych zmian. Jednak w 2011 będziemy kolejny raz walczyć o zmniejszenie horrendalnie wysokich wynagrodzeń - zapowiada Chmielowiec.

O wynagrodzeniach w SM Osiedle Młodych pisaliśmy już na łamach "Głosu". Przypomnijmy, że osoby, które zasiadają w prezydium rady nadzorczej oraz radzie osiedla ratajskiej SM, mogą otrzymać ponad 2 tys. miesięcznie.

Chcieli zmian

Żaden z postulatów zgłoszonych przez członków spółdzielni Osiedle Młodych nie został przyjęty. Dotyczyły one zmiany wynagrodzenia członków rady nadzorczej ze 100 do 60 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. Według spółdzielców członek rady nadzorczej i rady osiedla powinien otrzymywać tylko jedną "pensję". Za pracę w radzie osiedla jej członkowie powinni dostawać co najwyżej 40 procent minimalnego wynagrodzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto