Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów Lednicki: "Wyspa władców" - wystawa w Bytomiu [ZDJĘCIA]

Janusz Górecki, WAK
"Wyspa władców" to tytuł wystawy, którą Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy od 12 stycznia eksponuje w Bytomiu. Jej autorem jest Janusz Górecki a twórcą i realizatorem koncepcji graficznych Wojciech Kujawa.

Wystawa ta nawiązuje do jednego z najciekawszych okresów naszej narodowej historii! Jej najważniejszą częścią jest opowieść o Ostrowie Lednickim. O atrakcyjności ekspozycji stanowią bardzo bogate luksusowe zabytki, związane z elitami i kultem religijnym oraz zbiór militariów. Zbiór ten sytuuje Ostrów Lednicki w rzędzie najbogatszych stanowisk archeologicznych od X do XII wieku na terytorium rozciągającym się pomiędzy Renem a Dnieprem.

Zobacz też: Jubileusz 40-lecia Muzeum Pierwszych Piastów

Bogactwo architektonicznego Lednicy ilustrują modele pałacu z kaplicą wyposażoną w baseny do liturgii chrztu oraz niewielkiego kościoła. W ich otoczeniu wyeksponowane zostały zabytki stanowiące ich wystrój - szkła okienne, części kandelabrów do ich oświetlenia, czy dachowe płytki.

- Zabytki kultu chrześcijańskiego tworzy wprawdzie niewielki ilościowo zbiór przedmiotów, jednak ich ideologiczny wymiar jest wyjątkowy. Szczególne treści nowej religii łączą się z najstarszą na naszych ziemiach bizantyjską stauroteką – specjalnym rodzajem pojemnika – relikwiarza, przeznaczonego wyłącznie do przechowywania cząstek Drzewa Świętego Krzyża Chrystusowego. Relikwiarz ten trafić mógł na Lednicę jako jeden z darów cesarza Ottona III przeznaczonych Bolesławowi Chrobremu. Inne z zabytków tej grupy to używany w kościele grzebień z kości słoniowej, relikwiarzowa skrzyneczka, czy przepiękne okucie liturgicznej księgi - - informują organizatorzy wystawy.

Znaczenie "Wyspy władców" w sieci najważniejszych ośrodków średniowiecznego państwa zostało podkreślone przez z najliczniejszy na Słowiańszczyźnie Środkowej zbiór uzbrojenia odnalezionego na Lednicy przez archeologów.

Hełm, kolczuga, miecze, platerowane srebrem groty włóczni, zachowane z drewnianymi styliskami siekiery, resztki oporządzenia konnych wojowników – ostrogi, strzemiona świadczą o ogromnej skali militaryzacji "Wyspy władców" oraz o stoczonej tam bitwie podczas przemarszu wojsk czeskiego księcia Brzetysława ku Gnieznu w 1038 r.

Wśród militariów zwraca uwagę ta część uzbrojenia, która wskazująca na obecność wśród zbrojnych drużyn piastowskich panujących wojowników pochodzących ze Skandynawii. Najemni wojownicy z północy stanowili najpewniej trzon doborowych oddziałów naszych władców.

Obok zabytków na wystawie znalazły się plansze ilustracyjne, ilustracyjno-tekstowe, narracyjne, jak i modele kamiennej architektury oraz zdjęcia, dzięki którym zwiedzający ma okazję zapoznać się z charakterem zabudowy Lednicy – mostami, które w przeszłości łączyły wyspę z lądem stałym (najdłuższe z nawodnych urządzeń komunikacyjnych znanych na naszych ziemiach), jej fortyfikacjami, drogami, budowlami kamiennymi i drewnianymi.

Autorzy ekspozycji mocno wyartykułowali znaczenie lednickiej budowli pałacowej oraz basenów do chrztu związanych z mającymi tu miejsce obrzędami przyjmowania nowej chrześcijańskiej wiary

Wystawa, będąca spektakularnym przeglądem licznie zaprezentowanych zabytków, pochodzących, co należy podkreślić, z jednego stanowiska archeologicznego, uzupełnionych planszami i innymi elementami wizualizacji ekspozycji, pozwoli zwiedzającemu, jak można sądzić, na ocenę rangi i znaczenia tego miejsca w czasach budowy państwa polskiego oraz jego konsolidacji.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostrów Lednicki: "Wyspa władców" - wystawa w Bytomiu [ZDJĘCIA] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto