Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwne mity obalone!

Redakcja
Nie tylko tego jak powstaje piwo można dowiedzieć się w czasie odwiedzin w Centrum Wycieczkowym Lech. Zwiedzających zawsze interesuje czy to prawda, że piwo z butelki smakuje inaczej niż z puszki oraz czy do mocniejszych piw dolewa się spirytusu.

- Wciąż nie mogę się nadziwić, jakie zaskoczenie wywołuje u niektórych osób informacja, że to nie chmiel jest głównym składnikiem piwa – mówi Andrzej Piotrowski, emerytowany główny piwowar poznańskiego browaru, obecnie przewodnik w Centrum Wycieczkowym Lech. – Wyjaśniamy uczestnikom zwiedzania, że chmiel to ważny, ale nie główny składnik piwa.

Andrzej Piotrowski jest jednym z dwóch byłych głównych piwowarów z trzydziestoletnim stażem pracy w browarnictwie. Jest też jednym z kilkunastu wykwalifikowanych przewodników, którzy oprowadzają po poznańskim browarze wycieczki w trzech językach: po polsku, angielsku i niemiecku,

- Nie znam nikogo, kto wie więcej o piwie – podkreśla Alicja Domagała, koordynator Centrum Wycieczkowego Lech. – Tym bardziej jesteśmy dumni, że możemy zaoferować zwiedzającym wiedzę na najwyższym poziomie i możliwość odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące piwa.

W czasie wycieczki przewodnicy prezentują wszystkie etapy produkcji piwa. Im dłużej trwa wycieczka tym więcej pytań. Jaki wpływ na smak piwa ma sposób jego przechowywania? Czy mocne piwa są „doprawiane” spirytusem? To tylko niektóre z pytań, na które wyczerpująco odpowiadają przewodnicy Centrum Wycieczkowego Lecha.
– Naszych gości szczególnie interesuje tak zwane „chrzczenie” piwa wodą – mówi Andrzej Piotrowski. - Za każdym razem wyjaśniam zwiedzającym, że to prawie niemożliwe i w większości przypadków po prostu nieopłacalne.

Od 1 października tego roku dostęp do wiedzy piwowarskiej jest jeszcze łatwiejszy, ponieważ Centrum Wycieczkowe Lech jest otwarte od poniedziałku do soboty w godz. 10-20. Pojawiły się też dodatkowe możliwości: można wynająć pub będący częścią Centrum Wycieczkowego i wziąć udział w programie sensorycznym prowadzonym przez zawodowego degustatora piwa.

Uczestnicy takiego wydarzenia zdobywają wiedzę o tym, jak oceniać piwo z wykorzystaniem poszczególnych zmysłów. Mają oni okazję doświadczyć wrażeń, o których większość ludzi nigdy nie miała pojęcia, np. jak z piwa jasnego pełnego wydobyć zapach gruszki. W czasie spotkania z Maciejem Chołdrychem - zawodowym degustatorem piwa i organizatorem kursów kiperskich można sprawdzić, czy to prawda, że piwo tuczy i dlaczego z puszki smakuje inaczej niż z butelki.
– Słyszałem te pytania już chyba tysiące razy – mówi Maciej Chołdrych. – Powtarzam jednak piwowarską mantrę i rozwiewam wątpliwości miłośników piwa, tym bardziej że często moje opowieści przeradzają się w ekscytującą i zupełnie poważną dyskusję.

Najpopularniejsze piwne mity:
Chmiel to główny składnik piwa
wyjaśnia Andrzej Piotrowski – piwowar:
To jeden z piwnych mitów. Chmiel ważnym surowcem do produkcji piwa, ale używa się go w bardzo niewielkich ilościach w porównaniu ze słodem i wodą – dwoma pozostałymi surowcami. Można powiedzieć, że chmiel jest w piwie tylko przyprawą. Warto również zwrócić w tym miejscu uwagę na rozróżnienie pojęcia surowców, niezbędnych do produkcji, od składników, czyli tego, co znajduje się w piwie gotowym. Gotowe piwo zawiera ponad 90% wody, a resztę stanowi ekstrakt, który stanowią alkohol, cukry, aminokwasy, witaminy, sole mineralne, związki chmielowe i inne.

Piwo z puszki smakuje inaczej niż butelki
wyjaśnia Andrzej Piotrowski - piwowar:
Piwo z puszki nie powinno różnić się smakiem od tego nalewanego z butelki. Pewne różnice mogą się natomiast wynikać ze sposobu przechowywania puszek i butelek, które mają różne właściwości i inaczej chronią piwo przed  dwoma głównymi wrogami smaku piwa: szokami termicznymi i światłem. Natomiast sam materiał, z którego wykonana jest puszka, czyli aluminium nie ma kontaktu z piwem, ponieważ puszki są wewnątrz powleczone specjalnym lakierem, który ma takie same właściwości jak szkło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto