Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Wolności - od 1798 w granicach Poznania [ZDJĘCIA]

Oprac. WAK
Plac Wolności z lotu ptaka
Plac Wolności z lotu ptaka Andrzej Szozda
Zanim powstał plac Wolności na jego miejscu, a dokładniej w okolicy obecnej ul. 3 Maja, między pl. Wolności a pl. Cyryla Ratajskiego znajdowało się wzniesienie, zwane Muszyńską lub Muszą Górą.

Muszą Górę - jak można przeczytać w internetowym Słowniku Historyczno-Geograficznym Ziem Polskich Okresu Średniowiecza - lokalizowano w miejscu obecnej Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności. Góra ta na planie J. Rzepeckiego z 1728 roku oznaczona została kilkaset metrów na wschód od murów miejskich, za cmentarzem żydowskim, ulokowanym w miejscu obecnych zabudowań północnej pierzei placu.

Zobacz też: Więcej o placu Wolności w Poznaniu
Być może, na co wskazują autorzy hasła - nazwa góry wiąże się z ludowym określeniem Żydów (mośki+Żydzi) i wspomnianym cmentarzem żydowskim.

Osada, znajdująca się na wzniesieniu, systematycznie podupadała w XVII i XVIII - szczególnie po "potopie" i wojnie północnej. W drugim dziesięcioleciu XVIII w. miała tylko jeden dom, a w kilkadziesiąt lat później - zaledwie kilka domostw. Jej likwidację, być może połączoną z niwelacją wzniesienia, przeprowadziły - jak podaje wymieniony słownik - władze pruskie po 1793 roku.

Prusacy włączyli w granice miasta dawne przedmieścia, na których założyli tzw. Górne Miasto. Jego centralnym punktem był plac, który Niemcy nazwali Wilhelmsplatz na cześć Fryderyka Wilhelma III. Pełnił funkcje reprezentacyjne i handlowe. Na początku XIX wieku zmienił się w park. W czasach triumfu Cesarza Francuzów zyskał patrona w postaci Napoleona.

Plac zmieniał swój wygląd od około połowy wieku XIX. Na jego płycie stanęły niemieckie pomniki, a przy niej wybudowane zostały reprezentacyjne budynki, takie jak Biblioteka Raczyńskich, Arkadia, Hotel Bazar, Księgarnia Św.Wojciecha i inne.

26 stycznia 1919 roku żołnierze generała Józefa Dowbór-Muśnickiego złożyli na placu uroczystą przysięgę. W kwietniu 1919 roku z jego płyty zniknęły pruskie pomniki.

Plac swoją obecną nazwę zyskał w czerwcu 1919. W latach międzywojennych zmienił się też jego wygląd. Wycięte zostały stare drzewa. Postawiono latarnie elektryczne. Wybudowano okazały gmach banku.

Po II wojnie światowej, w latach sześćdziesiątych, plac został przebudowany. Pozbawiono go drzew.

Dziś plac Wolności obok płyty Starego Rynku to najważniejsza "scena" Poznania. To tutaj odbywają się najważniejsze wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
GŁOS.TV - filmy z Poznania i regionu [Lubię to!]
Indeks dla ZEBRY - strefa studenta na Poznań Nasze Miasto [Lubię to!]
Bułgarska.pl - wszystko o Kolejorzu [Lubię to!]
Droga do Euro 2012 - wielkie poznańskie odliczanie do Euro 2012 [Lubię to!]
Konkursy - baw się z nami i wygrywaj nagrody


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto