Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Poznaniem powstaje dom z gliny [ZDJĘCIA]

RED
Dom z gliny w Marszewie
Dom z gliny w Marszewie mat. prasowe
Habitat for Humanity i wolontariusze w Marszewie pod Poznaniem budują dom z gliny dla rodziny Zbigniewa Ściany, który niegdyś borykał się z problemem bezdomności. W projekcie, łączącym wychodzenie z bezdomności z promocją ekologicznego budownictwa, uczestniczą dziesiątki ludzi dobrej woli.

Działkę pod budowę domu podarowała poznańska Barka, a fundacja Habitat for Humanity udzieliła nieoprocentowanej pożyczki na okres dwudziestu lat i zaangażowała dziesiątki wolontariuszy z Polski i zagranicy.

Polscy wolontariusze, którymi najczęściej są pracownicy korporacji, uczestniczący w akcji "Architekci Nadziei" , pomagali przy lepieniu bloczków słomiano-glinianych. A tych na potrzeba było aż 3 tys. sztuk!!!

Grupa ze Stanów Zjednoczonych, która w ubiegłym tygodniu przebywała na budowie, brała udział w pracach wykończeniowych.

- Przyjechali do nas z różnych stron USA: Kolorado, Kalifornii, Teksasu i Georgii. Są to osoby w różnym wieku – od dwudziestu do sześćdziesięciu lat - mówi Wiktor Zaremba z Habitat for Humanity. - Wśród nich znalazło się małżeństwo z córką, jedna para i trzech indywidualnych wolontariuszy. Mają różne doświadczenie wolontariacie - niektórzy budowali z naszą fundacją wielokrotnie, zwiedzając przy tym kilka kontynentów, dla innych był to pierwszy taki wyjazd - dodaje przedstawiciel fundacji.

Na co dzień budową ekologicznego domu zajmują się państwo Katarzyna i Zbigniew Ściana. Natomiast działania wolontariuszy przyspieszają prace na budowie oraz obniżają jej koszty.

Zbigniew Ściana to pierwszy z dwudziestu czterech beneficjentów programu reintegracji społecznej Fundacji Barka oraz laureat nagrody „Drabina Jakubowa”, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w zakresie integracji i przedsiębiorczości społecznej. Jej laureatami są osoby, które otrząsnęły się z głębokich kryzysów życiowych, a teraz same wspierają innych w wychodzenia z trudnej sytuacji.

Do budowy domu używane są biodegradowalne surowce, takie jak drewno, glina i słoma. Materiały te są nie tylko zdrowsze i bardziej przyjazne środowisku, ale również tańsze w produkcji i w późniejszej eksploatacji. Jak wynika z kalkulacji Habitat for Humanity budowa takiego domu oznacza czterokrotnie niższe koszty materiałów budowlanych niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Cena wybudowania 1 m2 domu wynosi ok. 1000 zł, natomiast średni koszt 1 m2 domu budowanego najbardziej popularnymi na współczesnym rynku metodami to przeszło 4000 zł.

Eko-domy są wzorcowym przykładem budownictwa opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju. Ich budowa oprócz wymiaru ekologicznego, stwarza możliwości nabywania umiejętności budowlanych i promuje zdrowy styl życia.

Korzyści płynących z takiego rodzaju budownictwa jest jeszcze więcej. Glina jest surowcem energooszczędnym - ma dobrą pojemność cieplną. Wykonana z niej ściana może zimą pełnić funkcję akumulatora ciepła pochodzącego z energii słonecznej, który będzie dogrzewać pomieszczenie. Latem natomiast, glina schładzana wodą lub zimnym powietrzem, będzie obniżać temperaturę we wnętrzu.

Polecane wideo:

Źródło: TVN24/x-news

Skomentuj:

Pod Poznaniem powstaje dom z gliny [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto