Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PODATEK ZA GRUNT - Podwyżka o tysiąc procent. Ośmiuset poznaniaków już złożyło odwołania

Beata Marcińczyk
Mieszkanka Poznania otrzymała właśnie list od prezydenta Ryszarda Grobelnego z wiadomością, że od 1 stycznia 2011 roku ma zapłacić z tytułu użytkowania wieczystego gruntu nie 21,21 złotych, jak do tej pory, ale… 215,66 złotych. Jest zaskoczona wysokością podwyżki i jej formą. Jak przyznają urzędnicy, ostatnie tak duże podwyżki i na taką skalę miały miejsce w latach 1998–2000.

– Posiadam kawalerkę o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Przez lata płaciłam 21,21 złotych za użytkowanie gruntu. Informacja o podwyżce do 215 złotych to nie tylko zaskoczenie, to także powód do zadania kilku pytań urzędnikom – mówi pani Monika. – Dlaczego przez tyle lat nie było aktualizacji opłat? Czy to możliwe i legalne, by podnosić ich wysokość prawie o tysiąc procent?

Poznanianka jest zawiedziona takim postępowaniem urzędników.
– Mieszkam w tym mieście od lat, obdarzyłam zaufaniem osobę, którą wybierałam na prezydenta. Ta wiadomość o podwyżce to dla mnie arogancja władzy wobec obywatela – oburza się.

– Poprzednio kompleksowa zmiana opłat przeprowadzona została w latach 1998–2000 – informuje Maciej Milewicz z Urzędu Miasta. – Natomiast aktualizacja opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego trwa od dwóch lat. Nowe naliczenia wysokości opłat otrzymały zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne. W pierwszej kolejności do aktualizacji typuje się nieruchomości, dla których opłaty naliczane są od wartości znacznie odbiegających od obecnych.

Aktualizacja rozłożona jest w czasie. Dokonuje się jej na podstawie wartości nieruchomości gruntowej określonej przez rzeczoznawcę. Na jej wartość składają się między innymi takie czynniki jak: lokalizacja, powierzchnia działki, sąsiedztwo i otoczenie, intensywność zabudowy i możliwości zagospodarowania.

– Ja sobie poradzę, bo pracuję. Ale zastanawia mnie, co zrobią osoby starsze, samotne, które niegdyś, gdy żył współmałżonek wykupiły mieszkania, a którym teraz ledwie starcza na chleb i leki? – zastanawia się pani Monika.

Jak tłumaczą urzędnicy, można odwołać się od proponowanej wysokości stawki opłat.
– Wysłano 3600 pism z nową wysokością opłaty – dodaje Milewicz. – Poznaniacy złożyli około 800 odwołań. Jeśli ktoś nie zgadza się z propozycją podatku, może złożyć wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego w Poznaniu.

Obecnie liczba użytkowników wieczystych gruntów stanowiących własność miasta wynosi 23 500.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto