MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podróż po taśmie filmowej

Elżbieta PODOLSKA
Wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz przecina taśmę filmową, otwierając festiwal Ale Kino 2002! Fot. P. Jasiczka
Wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz przecina taśmę filmową, otwierając festiwal Ale Kino 2002! Fot. P. Jasiczka
Uroczystym przecięciem filmowej taśmy rozpoczął się wczoraj w poznańskim Multikinie 21. Międzynarodowy festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! W tym roku otwarcie festiwalu było nietypowe.

Uroczystym przecięciem filmowej taśmy rozpoczął się wczoraj w poznańskim Multikinie 21. Międzynarodowy festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

W tym roku otwarcie festiwalu było nietypowe. Na wielkim ekranie zobaczyliśmy czołówki filmów z państw, które startują w konkursie. Każdej króciutkiej projekcji towarzyszyło zjawienie się pięknej dziewczyny z Zespołu Szkół Odzieżowych im. K. Kieślowskiego z Gorzowa, ubranej w strój ludowy z danego kraju. Na końcu na scenie pojawiły się trzy wróżki. Dwie trzymały taśmę filmową. Uroczyście przecinali ją: Jerzy Moszkowicz, dyrektor festiwalu, Paweł Wachnik, dyrektor generalny Multikina, Krzysztof Cieśliński, szef Poznańskiej Fundacji Filmowej i zastępca prezydenta Poznania, Maciej Frankiewicz.

Anioł dla May

W tym roku przez pięć dni obejrzymy prawie 60 filmów. Oceniać je będą trzy grona jurorów: dziecięce, które przyzna „Marcinka”, młodzieżowe - nagrodzi „Marcinem” i główne, które wręczać będzie Poznańskie Koziołki. W tym trzecim jury zasiadają m.in. znani polscy filmowcy: Małgorzata Pieczyńska, Filip Bajon, Robert Gliński i
Jarosław Żamojda.

Filmem, który otwierał festiwal, był ,,Anioł dla May’’ Harley’a Cokelissa. Reżyser specjalnie przyleciał do Poznania.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mój film jest pokazywany na festiwalu Ale Kino! – powiedział reżyser. - Ludzie na całym świecie robią filmy, które maja zainteresować młodych widzów. To młodzi są przyszłością kina, a kino bez widowni nie istnieje. Każdy film jest podróżą po świecie.
Obraz opowiada o chłopcu, który nie mogąc poradzić sobie z rozwodem rodziców, ucieka. Przenosi się w przeszłość. Bardzo mi się podobał ten film – twierdzi Marcin Kawecki. – Aż mi się wierzyć nie chciało, jak zobaczyłem zmiany jakie zaszły na świecie przez 50 lat.

Film sensacyjny dla dzieci

Wczoraj także młodzież mogła zobaczyć jeden z niewielu filmów sensacyjnych, jakie powstają na świecie dla dzieci. Obraz rosyjski pt. „Siostry’’ Siergieja Bodrowa jr, to film akcji, w którym nie brakuje porwań, terrorystów, pościgów. To jest jednak tło do opowiedzenia o przyjaźni i miłości, a także wzajemnym poznaniu i zrozumieniu.

- To świetna historia – mówi Karolina Wachowiak. – Szkoda, że jest ich tak mało w kinach. Nie rozumiem, dlaczego kina pokazują filmy jedynie dla dorosłych i dla małych dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto